Trombóza představuje nebezpečný zdravotní problém, který nelze ignorovat. Jde o vytvoření krevní sraženiny, známé jako trombus, v cévě. Zabraňuje normálnímu průtoku krve oběhovým systémem. Srážení krve, také známé jako koagulace, je první obrannou linií těla proti krvácení.
Když si ublížíme, náš systém srážení vytvoří „zátku“, která nás ochrání před ztrátou příliš velkého množství krve. Naše těla sraženinu většinou po uzdravení rozloží. Někdy se však sraženiny tvoří nevhodně nebo se nerozpustí po zranění a zůstávají v cévách.
Mezi nejčastější příznaky trombózy patří závratě a bolesti hlavy a nohou
S dušností a bolestí na hrudi se často objevují závratě. Pozor, tento stav může vést k mdlobám. Pokud vaše srdce bije příliš rychle, může to znamenat plicní embolii. Takový příznak určitě neignorujte, protože je možné, že se krevní sraženina nachází v blízkosti plic, což vyvolává nedostatek kyslíku a rychlý srdeční rytmus.
Pokud je bolest nesnesitelná a nelze ji odstranit běžnými léky, může se v mozku vytvořit krevní sraženina. V takovém případě je nutná urgentní konzultace s odborníkem. Může se objevit také nepříjemná bolest nohou. Zvláště byste měli být ve střehu, pokud je bolest ostrá, silná a cítíte ji zejména v lýtkových svalech.
Otok nohou, teplejší místo na kůži a červené pruhy? Pozor!
Pokud vaše nohy začaly otékat v oblasti, kde se nachází kost, je možné, že se jedná o příznak trombózy. V místě, kde se nachází krevní sraženina, může být teplota kůže vyšší, což je způsobeno zhoršeným průtokem krve. Můžete také pozorovat na své kůži nepřehlédnutelné červené skvrny, které jsou horké, navenek bývají podobné vyrážce nebo odřenině.
I bolest žaludku nebo horečka může značit problém
Při trombóze mezenterických cév dochází k ostré bolesti v břiše, důvodem je zhoršení průtoku krve v některé části střeva. Ani tento příznak se neobejde bez konzultace s lékařem. Dalšími komplikacemi může být také zácpa, průjem, zvracení nebo horečka.
Přítomnost krevní sraženiny v těle může v extrémních případech končit plicní embolií a následně úmrtím, proto je důležité umět rozpoznat první příznaky trombózy a v případě jejich pozorování neprodleně navštívit lékaře. Trombóze můžeme předejít zdravým životním stylem s dostatkem pohybu a vhodným pitným režimem.