Kvůli pandemii koronaviru se z našeho domova ráz naráz často stala také škola, kancelář a místo, kde se po celý den soustředí veškeré aktivity rodiny. Z toho pak vzniká otázka, zda je náš domov skutečně tak bezpečným místem, za jaký jej pokládáme? Často totiž u nás doma přebývají mikroskopická stvoření, která mohou poškodit naše zdraví, a ani o tom nevíme.
Milovníci matrací
O těchto problémových návštěvnících jste již určitě slyšeli. Jde samozřejmě o nepříjemné roztoče, kteří patří k jedněm z hlavních příčin alergií. I kvůli nim se ráno budíte s ucpaným nosem, rýmou, nateklýma očima a bolestí hlavy. Příznaky alergie jsou vždy nepříjemné, a o to více to platí pro děti. Ztěžují jim spánek, narušují chuť k jídlu a způsobují i problémy se soustředěním.
Mikroskopické roztoče odpovědné za vznik alergií najdete téměř všude. Hromadí se ve vlněných kobercích, přikrývkách, přehozech, čalounění, záclonách, plyšových hračkách, a dokonce i na listech rostlin v květináčích.
Odhaduje se, že jeden gram prachu může obsahovat více než sto tisíc roztočů a jedna matrace může shromáždit až 30 milionů těchto neviditelných breberek.
Jak bojovat s mikroskopickými roztoči? Základem je pravidelný úklid. Je nezbytné zaměřit se na praní ložního prádla co nejčastěji je to možné, pravidelně je také třeba vyčistit a vyprášit, matrace, polštáře a všechny další textilie v domácnosti.
K praní používejte produkty, které jsou dermatologicky testovány a je prokázáno, že nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví. Omezte také množství koberců a jiných nepotřebných textilií ve vaší domácnosti.
Plísňové toxiny
Plísně představují nejen estetický problém, ale především zdravotní riziko pro členy celé domácnosti. Některé druhy hub produkují škodlivé mykotoxiny, které vstupují do lidského těla a mohou tam nadělat pěknou paseku.
Způsobují mimo jiné akutní a chronické otravy, alergie a onemocnění dýchacích cest. Také poškozují naši imunitu a nepříznivě působí na všechny metabolické procesy v těle.
Mykotoxiny můžeme najít na ovoci, zelenině, mléčných výrobcích nebo konzervách. Nemusíme však vůči nim být bezbranní. Pomůže dodržování několika základních pravidel. Vyplatí se často větrat, dále udržujme pořádek v kuchyni, myjeme poctivě všechny poličky, kde se shromažďuje jídlo, pravidelně čistíme také lednici.
Uklízejte i jinde než na toaletě
Většina lidí by řekla, že nejšpinavější místo domácnosti je toaleta. Ve skutečnosti jsou ve vaší domácnosti místa, která jsou až 200krát špinavější.
Například váš dřez naplněný částicemi jídla je dokonalým prostředím pro růst E. coli a salmonely, které jsou odpovědné za velmi nepříjemné otravy. Podobnou líhní pro bakterie mohu být i utěrky, ručníky nebo kliky dveří.