Problém s tmavými kruhy pod očima zažívá převážná většina populace alespoň v některé životní fázi. V podoční oblasti se totiž nachází ztenčená kůže, která má tendence měnit barvu nejčastěji kvůli dehydrataci nebo výraznějšímu prokrvení v případě nedostatku spánku. Cévy, které touto částí těla prochází jsou více viditelné, proudí-li jimi větší množství krve, než je běžné, zbarvují plošky do modré až fialové.
Příčin tmavnutí nebo barevnému zvýraznění je hned několik a obvykle nemají závažný vliv na lidské zdraví, spíše se podepisují na jeho vzhledu a s ním souvisejícím sníženým sebevědomím.
Co způsobuje kruhy pod očima
Kruhy pod očima jsou zapříčiněny buď solnějším prokrvením nebo zvýšenou pigmentací. Silnější prokrvení zbarvuje pokožku pod očima, která je až šestkrát tenčí než běžná kůže, do modra a je spojeno především s aktuálním stavem organismu, jako nedostatečná hydratace organismu, nedostatek spánku, který se projevuje silnějším prokrvením oblasti, či stárnutí kůže.
Kruhy pod očima zbarvené do modra tak lze úspěšně eliminovat správnou životosprávou a zdravým spánkovým režimem. Odlišný problém pak představuje zbarvení do hněda, které je označováno jako hyperpigmentace a jehož příčiny leží obvykle v genetické predispozici nebo závažnějším zdravotním stavu. Nejčastěji se vyskytují jako důsledek:
- opalování
- stárnutí pokožky
- dermatitidy
- působení některých léků
- výkyv hormonální hladiny
- melanocytózy
Kromě těchto důvodů mohou být hnědé kruhy pod očima způsobeny genetickými faktory – může se jednat o dědičný znak. Vedle hyperpigmentace či zvýšeného prokrvení bývají problémy s podoční oblastí spojeny také s otoky (vaky).
Ty jsou zpravidla spojeny s alergickými reakcemi nebo zvýšenou hladinou tekutin v těle. Obecně se přítomnost těchto projevů zhoršuje s narůstajícím věkem, jelikož pokožka postupně ztrácí pružnost úbytkem vyztužujících látek.
Jak se zbavit kruhů pod očima
Přestože specifické příčiny vzniku a přetrvávání kruhů pod očima nelze s jistotou určit a často ani účinně eliminovat, lze zmírnit jejich projevy. Vedle zdravého životního stylu, dostatku spánku a dodržování pitného režimu, či doplňování vhodných podpůrných prostředků je možné dosáhnout dobrého výsledku také dodržováním následujících zásad:
- nedotýkejte se kůže pod očima, nemněte ji – zvyšuje to pravděpodobnost mikrokrvácení a rozšiřování cév
- omezení symptomů alergií – trpíte-li alergiemi, rozhodně si během slzení oči neotírejte, můžete se dovnitř zanést infekci
- dbejte na šetrné a pravidelné odličování – pokud necháte líčidla přes noc na pokožce, mohou ji zatížit nebo podráždit, což se projeví negativní reakcí – otokem, používejte pravidelně jemná odličovadla
- chraňte své oči – zejména proti působení slunečního záření, které je unavuje
- omezte kouření a konzumaci alkoholu na minimum – oba tyto zlozvyky pokožku dehydratují a zbavují potřebných látek, jež jí dodávají pružnost
- snižte příčiny podráždění – zejména míru prašnosti v interiéru, vyhýbejte se znečištěnému prostředí venku
- používejte uklidňující masky – ty si můžete vyrobit i doma z různých přírodních produktů, jakými jsou med, okurka, avokádo, mandlový olej nebo máta, brambory či rajčata, vhodné je také používat obklady z čajových sáčků