Jestli má někdo hustší krev, mohou u něj nastat obavy, jestli je průtok krve správný. Pomalý průtok totiž vede k hladovění vnitřních orgánů kyslíkem, a může dojít k tvorbě krevních sraženin. Zjistěte, co udělat, aby krev proudila správně a krevní sraženiny nevznikaly.
Stačí pít dostatek vody a správně se stravovat
Všechno souvisí s tím, jak se stravujeme. Až 90 % lidí pije velmi málo vody, přitom dospělý člověk by měl vypít kolem 2,5 litrů denně. Naučte proto své děti pít vodu a nikoliv sladké šťávy. Přírodní vody je účinným prostředkem proti krevním sraženinám. Jestli budete pravidelně konzumovat tyto suroviny, vyhnete se husté krvi:
- Olivový a lněný olej
- Česnek a cibule
- Slunečnicová semínka
- Ryby a rybí tuk
- Ovesné vločky
- Maliny a další bobulovité ovoce
Každý den byste ve stravě měli mít 2-3 potraviny ze seznamu. Nezapomínejte ani na kvalitní kakao nebo si dopřejte hořkou čokoládu. Naopak potravin, které krev zhušťují, se vyvarujte. Patří mezi ně maso, uzené výrobky, bílý chléb, banány nebo mango, spousta bylin (kozlík, kopřiva a jiné).
Dopřejte si pravidelný pohyb, více cvičte, buďte na čerstvém vzduchu. Viskozitu krve ovlivňuje mnoho faktorů, mezi které patří například kouření, konzumace alkoholu, velké množství soli nebo antikoncepční pilulky či diuretika. Viskozita znamená poškozené cévy, zhoršenou funkci jater a to vede ke zvýšení viskozity plazmy. Také zvyšuje riziko krevních sraženin.
Proti krevním sraženinám bojujte kvalitními oleji a potravinami
Dieta i pitný režim budou součástí vašeho života, pokud se rozhodně žít zdravěji a tím podpořit ledviny i ostatní orgány ve své funkci. Pijte hodně tekutin, dopřejte si zelený čaj nebo bylinné čaje. S těmi ale opatrně, některé bylinky naopak mohou krev zahustit. Určitě dejte na doporučení od lékaře, který vám poradí, jaké bylinky jsou pro vás vhodné.
Dát si můžete i zeleninové šťávy. Strava by se měla skládat z kvalitních bílkovin, tuků, sacharidů a vitamínů. Maso je sice důležitým zdrojem právě bílkovin, ale hlavním zdrojem by měly být ryby, hlavně mořské a také mléčné výrobky a vejce.
Pravidelně si dávejte také kvalitní lněný nebo olivový olej, stačí jedna polévková lžíce denně. Olivový olej by měl být za studena lisovaný. K ředění krve slouží také potraviny, které obsahují taurin. Tam patří například mořské plody, jako jsou korýši, krevety, tuňák. Mořské ryby nebo plody byste měli konzumovat alespoň dvakrát týdně. Velké množství taurinu se zničí vařením, proto se doporučuje užívat i doplňky stravy.
Kvalitní ořechy obsahují hodně bílkovin a jíst je můžete kdykoliv během dne. Doporučený denní příjem je 30 gramů ořechů. Vhodné jsou vlašské ořechy, mandle nebo kešu.
Dobře ředí krev i česnek a cibule, těchto dvou potravin se rozhodně nebojte. Snižují také špatný cholesterol v krvi a zvyšují ten dobrý. Používat můžete také doplňky stravy s česnekem, pokud je vám nepříjemný zápach z čerstvého.