Tasemnice je zoonotické onemocnění, tj. vnitřní onemocnění způsobené parazitickými plochými červy. Infekce tasemnic může být pro člověka velmi nebezpečná, ale je často relativně snadno léčitelná. Zjistěte více o příznacích tohoto onemocnění tasemnicemi, průběhu onemocnění a jeho léčbě a o tom, zda se můžete chránit před onemocněním tasemnic.
Taeniasis je parazitární onemocnění způsobené tasemnicemi, zejména některými druhy. Dnes se podíváme na to, jak k této nemoci můžete přijít, tedy jaké jsou její příčiny, příznaky, léčba a prevence, která je v tomto případě naprosto kritická. Pokud někdy pocítíte jakékoli z příznaků, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře a nechat se správně diagnostikovat zkušeným odborníkem.
Nejčastější příčiny
Tasemnice jsou paraziti, kteří vyžadují přechodného hostitele, zatímco člověk je pouze jejich konečným hostitelem. Někdy se stává, i když velmi zřídka, že se člověk může také stát zprostředkujícím hostitelem. To se stane, když omylem sní jídlo nebo vypije fekálně kontaminovanou vodu s vejci tohoto parazita. Může se také stát, že vajíčka tasemnice, která již parazitují v lidském střevě, se během zvracení dostanou do žaludku. Žaludeční šťáva rozpustí jejich pochvy a dojde k sekundární infekci tasemnicí.
Infekce tasemnic může být pro člověka velmi nebezpečná, zejména když larvy pronikají střevní sliznicí a vstupují do krve. Odtamtud cestují do jater, svalů, očí a dokonce i do mozku. Toto onemocnění je pak obtížnější diagnostikovat a obtížněji léčit. Jakmile tasemnice vstoupí do zažívacího traktu člověka, začne se vyvíjet a růst a po třech měsících je plně dospělá. Poté její členové postupně odpadávají a vajíčka se uvolňují.
Nejčastější příznaky
Nejprve je třeba zdůraznit, že tasemnice nemusí po celé roky způsobovat žádné příznaky. Samotné umístění parazita ve střevě obvykle vůbec nepocítíte a nevede k vážným následkům. Teprve když se tasemnice vyvíjí, množí a dlouhodobě otravuje lidské tělo toxiny, začnou se objevovat příznaky nemoci. Mezi nejčastější patří pocit slabosti, anémie, hyperaktivita nebo apatie, závratě, bolesti hlavy, bolest břicha, zácpa nebo průjem, v pokročilém stadiu také hubnutí.
V závislosti na typu tasemnice se však příznaky mohou navzájem lišit. Onemocnění také vyvolává různé příznaky podle toho, kde se parazit nachází. Pokud žije v tenkém střevě, nemusí to po celé roky vykazovat žádné příznaky. Někdy může být příznakem pouze náhlá a ostrá bolest břicha. Jindy se jedná o příznaky spojené s trávicí soustavou, jako již zmíněná nevolnost nebo průjem. V případě mozkové cysticerkózy mohou příznaky naznačovat nádor na mozku (epilepsie, silné bolesti hlavy).
Diagnostika a léčba
Diagnóza se stanoví zkoumáním přítomnosti parazitů ve výkalech. Je také užitečné stanovit hladinu eosinofilů v krvi. Zvýšená hladina znamená možnou alergii nebo parazitární infekci. Typ tasemnice lze určit po mikroskopickém vyšetření jejích členů. Léčba závisí na typu a umístění červa. Střevní parazitismus dospělých se léčí farmakologickými látkami, které parazita eliminují ze střeva.
Prevence infekce tasemnicí
Nejdůležitější otázkou, kterou jste schopni zajistit, je zdržet se konzumace masa z nejistých zdrojů, nedostatečně tepelně upraveného nebo dokonce syrového masa a ryb. Další důležitou věcí je umýt si ruce po hraní se zvířaty. Měli byste také pamatovat na to, abyste nejedli zeleninu a ovoce přímo ze zdroje (keře nebo stromu), protože je vysoká pravděpodobnost, že jsou kontaminovány výkaly zvířete, které je mezihostitelem tasemnice.
Larvy tohoto parazita umírají při teplotě 56 stupňů. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout tasemnicím, je proto důkladně zpracování masa, vajec a ryb. Když se rozhodnete jíst domácí ovoce nebo zeleninu, vždy produkty důkladně umyjte čistou vodou a až poté je začněte konzumovat.