Kefír z obchodu zná pravděpodobně každý. Ovšem kefír ať už vodní či mléčný lze vyrobit i doma. Na výrobu mléčného kefíru potřebujeme – kefírovou houbu a na vodní Tibetské krystaly. Oba mají blahodárný vliv na trávení a celkové zdraví člověka, avšak každý obsahuje rozdílené zdraví prospěšné bakterie a živiny.
Na výrobu mléčného kefíru je zapotřebí malých bílých hrudek – tibetská houba, která podle legendy pochází z kavkazských hor a její stáří se odhaduje na 5 tisíc let. Základem zde bude mléko, které nalijeme do skleněné nádoby, kde přidáme kefírovou houbu propláchnutou v převařené vlažné vodě. Mléko lze použít jakékoliv.
Mléčný kefír – Tibetská houba
Já používám kokosové, sojové, mandlové, ale nejlepší volbou jsou mléka kravské či kozí pokud možno čerstvě nadojené nebo vybíráme alespoň čerstvé polotučné – plnotučné mléko. Nízkotučné varianty jsou pak chudé na omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, jež jsou pro lidské tělo nezbytné. Používáme-li mléko rostlinné je vhodné minimálně co třetí cyklus houbu nechat regenerovat v mléce kozím či kravském.
Kefír necháme působit nejlépe při pokojové teplotě (lze i v lednici, ale proces trvá potom několik dní). Necháme-li houbu při pokojové teplotě působit dva až tři dny zhoustne natolik, že lze použít jako řidší jogurt a rozhodně neobsahuje oproti kupovaným produktům žádné konzervanty.
Zdraví prospěšné kysané nápoje
Kysané mléčné výrobky bývají všeobecně velmi dobře tolerovány a snášeny, protože v nich bakterie mléčného kvašení laktózu, mléčný cukr, který bývá žel stále častějším alergenem, přeměnily v kyselinu mléčnou. Léčivý efekt zakysaných výrobků je patrný u střevních zánětlivých onemocnění. Kefírový nápoj rovněž pomáhá zachovat acidobazickou rovnováhu těla – zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech. Produkuje enzymy, zodpovědné za stovky různorodých chemických reakcí, které, mimo jiné, pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky. V našem zažívání pak také napomáhá eliminovat kvasinku, bakterie i viry, tím, že stimuluje imunitní systém.
Vodní kefír – Tibetské krystaly
Stejně tak zdraví prospěšný je i vodní kefír, který je veganskou kefírovou alternativou, jelikož se k jeho přípravě používá pouze rostlinných složek. Základem je opět kefírová kultura zvaná Tibi pohledem připomínající krystalky (Tibetské krystaly). Ty se propláchnuté převařenou vlažnou vodou umístí do vlažné vody ve skleněné nádobě například společně s několika datlemi či rozinkami a cukrem nebo medem, který se v konečné fázi rozkládá na glukózu, ze které houbička profituje. Přidat lze i plátky citrónu, pomeranče, grapefruitu apod. a necháme při pokojové teplotě za přístupu vzduchu 2 dny pracovat. Výsledkem je výtečný jemně perlivý nápoj, který můžeme dopřát také dětem. Během léta jsem si takovouto domácí limonádu dopřávala denně – citron se zázvorem, ovoce, máta, vodní kokosový kefír, jablečný a další.
Blahodárné účinky vodního kefíru
- Je silně protizánětlivý
- Léčí alergie, ekzémy a akné
- Harmonizuje játra, žlučník, žaludek, slinivku a ledviny
- Má blahodárný vliv na pokožku
- Pomáhá při průduškových katarech a astmatu
- Podporuje imunitní systém, především tvorbu T – lymfocytů
- Stabilizuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a krevní tlak
Blahodárné účinky mléčného kefíru
- Má protizánětlivý a antibiotický účinek
- Reguluje krevní tlak
- Pozitivně ovlivňuje játra, slezinu, ledviny, slinivku, žlučník, tenké i tlusté střevo, dvanácterník
- Podílí se na snížení LDL cholesterolu v krvi
- Omlazuje organismus
Obrázek: pixabay.com