Boj s akné zažil takřka každý z nás. Nejhorším obdobím jeho vzniku bývá puberta, kdy je zvýšená produkce mazu, který pak zacpává póry. Lidové rady, které doporučují použití zubní pasty, jedlé sody či citronové šťávy, příliš nepomohou. Proč? Problém neřeší od jeho základu.
Oním základem jsou černé tečky. Právě jejich odstraněním se zbavíme hlavní příčiny tohoto problému, který není pouhou kosmetickou vadou, nýbrž zánětlivým onemocněním kůže, které postihuje až 19 % všech dospívajících. Nejvíce se s touto nepříjemností potýkají mladí lidé ve věkovém rozmezí 12 až 17 let.
Co je to akné a jak vzniká?
Z odborného hlediska je akné charakterizováno výskytem nezánětlivých a zánětlivých erupcí způsobeným zvýšenou produkcí kožního mazu. Podle množství zánětlivých výrůstků a jejich rozšíření rozlišujeme 3 stupně akné: mírné, střední nebo závažné formy.
Nejčastější příčinou akné je zvýšená produkce kožního mazu, k níž dochází důsledkem hormonálních změn, svůj podíl zde však může mít i zvýšené množství bakterií v mazových žlázách či jejich porucha.
Problém jménem černé tečky
Černé tečky jsou, jednoduše řečeno, původcem akné. Jedná se o primární erupci, která může vyvolat kaskádu dalších zánětlivých procesů. Jejich vznik je zapříčiněn různými faktory, mezi něž patří již zmíněná hormonální nerovnováha, nadbytek volných mastných kyselin či nedostatek kyseliny linolenové.
Na boj s černými tečkami existuje řada přípravků, ty však řeší pouze viditelný následek, nikoliv příčinu. Z dlouhodobého hlediska nám tedy příliš nepomohou – problém se může kdykoliv vrátit. Pokud se tohoto rozšířeného kožního onemocnění chceme zbavit jednou provždy, je třeba se vypořádat s jeho příčinou.