Kravské mléko, byť je velmi rozšířené, není v našem jídelníčku tou nejideálnější složkou, kysané varianty vyjímaje. Kravské mléko silně zahleňuje organismus a zatěžuje játra, která složitě štěpí látku kasein obsaženou právě v tomto mléce. Proto je lepší volit raději kefír, tedy kysanou variantu kravského mléka, anebo mléko kozí či rostlinné, které má mnoho podob! Existuje rýžové mléko, vločkové, sójové, kokosové, mandlové, kešu, jáhlové, makové a další!
Rostlinný nápoj nebo mléko?
Rostlinná mléka se označují jako mléka, přitom jde „jen“ o rostlinné nápoje, které přinášejí našemu tělu mnoho dobrého a navíc se vyznačují specifickou, ale výjimečnou chutí. Jsou alternativou pro všechny, kteří trpí alergiemi na živočišná mléka, nebo intolerancí na laktózu. Na rostlinné bázi se však na našem trhu setkáte nejen s mléky, tedy nápoji, ale také se sýry nebo jogurty. Pro někoho jde možná o velký objev, jiní možná ví, že rostlinné mléko a jeho obdoby využívají lidé už po staletí.
Rostlinné mléko ve vašem jídelníčku
Rostlinná mléka se, jak již bylo zmíněno, vyskytují v mnoha obdobách, proto lidé, kteří z nějakého důvodu nemohou a nechtějí pít mléko živočišné, vůbec o nic nepřicházejí, naopak mají stravu pestřejší. Tato mléka lze koupit hotová, ale snadno si je můžete připravit i doma, což vás v mnoha případech vyjde i výhodněji. Jejich chuť si navíc můžete sami doladit medem, skořicí nebo javorovým sirupem – tyto varianty budou chutnat zejména dětem, například k snídani s nějakými vločkami. Co se týče miminek, i ta mohou rostlinná mléka pít – a to od 4. až 6. měsíce. Lze jim z nich dělat kašičky, pudingy atp. Pozor! Vyhněte se ale sójovému mléku. Raději sáhněte po jiných variantách.
Mateřské mléko vs. rostlinné
Mateřské mléko se považuje za nenahraditelnou součást stravy miminek. Proto byste měli pořád upřednostňovat kojení. Ale rostlinná mléka rozhodně nezavrhujte. Možná vám však dojde, že tyto nápoje neobsahují vápník, který děti potřebují, ale i ten se do nich začal přidávat v podobě řas. Tuto variantu mléka můžete podávat dětem od ukončeného 10. měsíce. Ale pozor, i na rostlinná mléka mohou mít jak děti tak vy intoleranci a alergii! Při alergii na ořechy se tedy vyhněte mlékům s ořechovými složkami!
Když nemůžete kojit
Protože rostlinná mléka tělu dodávají mnoho živin a vitamínů, jsou vhodná i pro děti, které nejsou kojeny – z jakéhokoliv důvodu. Lze sehnat komplexní rostlinná mléka přímo pro nekojené děti, která vychází z japonské tradice. V jejich složení najdete jak luštěniny, tak ořechy, semínka, mořské řasy, obilniny a také rostlinný olej. Opět lze volit z mnoha variant – kukuřičné, ječné, špaldové, rýžové, pohankové nebo i ořechové mléko vaše děťátko zasytí.
Obrázek: pixabay.com