Každý z nás určitě někdy zažil plynatost a její nepříjemné projevy. Je v pořádku, pokud se to stane párkrát do roka po těžkém jídle nebo když zrovna máte nějaké stresy, ale jestli vás tyto nepříjemnosti obtěžují pravidelně, je třeba to urgentně řešit.
Nadýmání je jedním z nejčastějších gastrointestinálních problémů. Podle statistik jimi trpí 43 procent běžné populace. Plynatost také postihuje ženy až dvakrát častěji než muže, což souvisí s jejich endokrinním systémem a menstruačním cyklem. Běžnou příčinou plynatosti je nedostatečná, těžko stravitelná strava s vysokým obsahem sacharidů a také nedostatek pohybu.
Plynatost však může souviset i s jinými vážnějšími chorobami jako je syndrom dráždivého tračníku, funkční dyspepsie, gastroezofageální refluxní choroba, poruchy příjmu potravy nebo infekční onemocnění gastrointestinálního traktu.
Jak se stravovat?
Jak rychle jíte? Pokud do sebe oběd vždy naházíte během deseti minut, patříte k těm, kteří na kulturu stravování příliš nehledí – a zažívání jim to dřív nebo později vrátí.
Spěchání u jídla, nedostatečné žvýkání a polykání velkých soust vede také k polykání většího množství vzduchu – a ten pak dělá ve střevech neplechu. Je čas na změnu – jezte pomalu a snažte se při jídle nemluvit. Udělejte si čas na oběd a užijte si každé sousto.
Sycené limonády
Rádi si dopřejete sodu, kolu nebo jiné sycené nápoje? Bohužel právě díky pití těchto nápojů se vám do střev dostává velké množství vzduchu, který se nějak musí dostat ven. Kromě toho je drtivá většina bublinkových nápojů slazena a cukr jen ještě více podporuje fermentaci ve střevech.
Raději si dopřejte vodu s lístkem máty a plátkem citronu nebo bylinkový čaj. Vašemu trávení prospěje zejména fenyklový nálev, který má relaxační účinky na střeva, nebo mátový čaj, který má pozitivní vliv na trávení a zklidňuje podráždění.
Pozor na růžičkovou kapustu
Pokud jste na plynatost náchylnější, vyhněte se některých druhům zeleniny. Jde zejména o druhy jako je růžičková kapusta, brokolice, květák nebo kedluben. Obezřetní buďte také s fazolemi, sójovými boby, čočkou a cizrnou. Pokud už si chcete tato jídla dopřát, doplňte je vhodným kořením – plynatost zmírní majoránka, kmín a tymián.
Těžko stravitelné tuky
Smažené jídlo dá našemu zažívání pořádně zabrat. Při trávení vzniká velké množství plynů, které se musí nějak dostat ven. Proto preferujte jiné způsoby přípravy pokrmů. Ideální je připravovat maso třeba v páře nebo jej dusit.
Pokud jde o tuky, vybírejte ty kvalitní: olivový olej, řepkový olej nebo lněný olej. Jezte také pravidelně a po menších porcích, ideálních je pět malých jídel každé dvě až tři hodiny.
Překonejte stres
Lékaři stále častěji hovoří o dopadech stresu na fungování trávicího systému. Život v neustálém napětí má enormní vliv na trávicí svalstvo. Jenže jak se stresu zbavit? Ideální je odpočinek, zdravý spánek a sport. Díky denní dávce cvičení budou střeva lépe pracovat a dokážou si poradit i s náročnějšími pokrmy.