Závislosti a poruchy osobnosti jsou velkým problémem moderní společnosti. O látkových závislostech, například na tabákových výrobcích, alkoholu nebo drogách jste určitě slyšeli. Kromě nich existují nelátkové závislosti, například na hazardních hrách, internetu nebo třeba nakupování. A v posledních letech je stále častější také závislost, která je na rozhraní těchto dvou kategorií závislost na jídle.
Nejde o čistě látkovou závislost, neboť při ní lidé nebaží po nějaké konkrétní droze, ať už jde o nikotin nebo třeba pervitin, ale po jídle obecně.
Nebezpečná závislost
V mnoha ohledech je závislost na jídle nebezpečnější než jiné formy závislostí. Zatímco třeba alkoholu nebo hazardních her se můžete zcela vyvarovat, abyste v sobě zbytečně nevyvolávali nutkání a bažení po objektu své závislosti, jíst zkrátka musíte. A o jídle dokonce musíte i přemýšlet – musíte nakupovat suroviny a vařit z nich, nemáte-li to štěstí, že se váš partner o vaše stravování kompletně postará.
Jídlo jako droga
Hranice mezi lidmi, kteří mají rádi jídlo, nebo kteří jen rádi mlsají, a mezi závislými osobami není úplně jasná. Hlavním rozdílem mezi gurmánem a závislým člověkem je ovšem množství hormonu dopaminu, kterému se někdy přezdívá hormon štěstí. Ten dokáže vyvolat až euforické stavy, během kterých člověk zapomíná na negativní události, stres, tlak okolí a další nepříjemnosti. Pokud tedy někdo „zajídá“ stres, má nakročeno k závislosti.
Závislí lidé pak jídlem řeší nedostatek emocí, respektive nedostatek pozitivních emocí, nespokojenost s vlastním životem nebo třeba nízké sebevědomí. Zatímco lidé se zdravým vztahem k jídlu jedí zejména proto, aby utišili hlad, případně aby si dopřáli nějaký gastronomický zážitek nebo při cestování ochutnali místní speciality, závislí lidé mají jídlo doslova a do písmene jako drogu, ke které utíkají. Obvykle jde o tučná a slaná jídla, případně o sladké, ale závislému člověku paradoxně udělá radost i zdravý pokrm.
Léčba závislosti na jídle
Stejně jako jiné formy závislostí, také závislost na jídle je v neveselé době koronavirové pandemie na vzestupu. Je možné, že i ve vašem okolí se vyskytuje někdo, kdo touto závislosti trpí. Jen to není na první pohled tak zřejmé jako v případě člověka, který je alkoholik. Léčba závislosti na jídle se nicméně od léčby alkoholiků příliš neliší, základní princip je stejný.
Závislý člověk si nejprve musí uvědomit, že má problém. V tomto případě dotyčný utíká k jídlu, kdykoli se dostane do nějaké nepříjemné nebo nekomfortní situace.
Závislému člověku je třeba nastavit zrcadlo, nebo ještě lépe toto zrcadlo trpělivě nastavovat tak dlouho, dokud si dotyčný svůj problém neuvědomí a nepřizná si ho.
Pokud má závislý motivaci na sobě pracovat, může nastoupit léčbu, nejlépe v některém specializovaném zařízení. Léčba je obvykle režimová a pacient se během ní naučí se svou závislostí žít. Naučí se také, jak ji zvládat a jak se znovu plnohodnotně zapojit zpět do společnosti. Jde však o běh na dlouhou trať.