Tato malá žláza, slinivka břišní, uložená za žaludkem produkuje hormony a enzymy, bez kterých se naše tělo neobejde. Nadměrnou konzumací alkoholu, nezdravým stravováním si zaděláváme na její onemocnění. Bohužel problémy s její funkcí zjistíme až tehdy, když už je opravdu pozdě.
Zánět, či nádor slinivky nebolí, a o to je více zákeřnější. Proto většinou přicházíme k lékaři, až když je nemoc propukla naplno. Akutní pankreatitida se nechá léčit, záleží na fyzickém stavu člověka, jho věku, a dalších onemocněních, kterými trpí.
Kromě typických příznaků, jako je nevolnost, bolesti břicha, zvracení, křeče, horečka se nemoc projevuje i kožními příznaky. Není radno je přehlížet, zpočátku mohou být jedinými, kterými se nemoc projevuje.
Které příznaky můžeme na kůži pozorovat
Je jich hned několik. Mohou se objevit současně, nebo pozorujeme třeba jen jeden. Kůže je největší detoxikační orgán našeho těla, takže je dobré různým změnám, nebo neobvyklým projevům vyrážky, lézí, vředů, boulí věnovat pozornost. Může nám to zachránit život.
- Zarudnutí kůže
- Nekróza a panukulitida mohou znamenat nemoc slinivky
- Migrující erytém
- Svědění kůže
- Žloutenka – příznak rakoviny slinivky
Zarudnutí kůže je jedním z projevů pankreatitidy. Je způsobeno sníženou tvorbou enzymů a hormonů v důsledku nadměrné konzumace alkoholu. Kožní léze ve formě makulární vyrážky se nejčastěji objevují na bocích, dále na břiše kolem pupku a to v důsledku akumulace hemoragické tekutiny z pobřišnice v podkožní tkáni. V průběhu onemocnění se také může v oblasti břišní stěny a trupu objevit cyanóza (Walzelovy příznaky).
Další příznaky nemoci slinivky
Nekróza podkožní tkáně jako jedna z příčin pankreatitidy je nejčastěji objevuje u pacientů ve věku mezi 30 – 40 lety. Klinicky jsou to projevy nádorů a bouliček, o průměru 1 – 5 cm. Výskyt je nejčastěji na pažích, trupu, stehnech, hýždích, a dolních končetinách.
V závažných případech nádory samovolně prasknou, a na jejich místě zůstane dutá zbarvená jizva. Pacienti s četnými zánětlivými nekrotickými projevy na kůži mají často horečku a také si stěžují na bolesti břicha. Histopatologické vyšetření zánětů a nekrotické tkáně je nezbytné pro odhalení jejich příčiny a stanovení diagnózy. Tou může být i rakovina slinivky.
Mnoho druhů maligních i benigních nádorů slinivky produkuje a uvolňuje hormony, jež mohou vyvolávat změny na kůži. Příkladem může být migrační erytém – příznak glukagonomu (maligní nádor slinivky). Kožní léze se objevují hlavně na končetinách, kolem úst, v perineu a dolní oblasti břicha. Vypadají jako ekzém, psoriáza, kandidóza, nebo dermatitida.
Svědění kůže je způsobeno přítomností bilirubinu v krvi, který se dostává pod kůži v důsledku jeho zadržování v těle. Pacient může a nemusí mít žluté zbarvení kůže. Žloutenka je vidět na první pohled, od žlutého bělma očí, po kůži na těle, světlou stolicí a tmavou močí. V 90 % případů je projevem rakoviny pankreatu.