Přemíra nekvalitního levného jídla, sedavý způsob života a málo pohybu, to jsou nejčastější příčiny, jež vedou k šíření obezity. Někteří sice chtějí bojovat s kilogramy navíc, ale přemíra informací o cvičení i výživě paradoxně může od záměru odradit. Kterých chyb se u hubnutí nejčastěji dopouštíme?
Hladovky a různé diety
V současné době existuje mnoho diet slibujících vysněnou postavu, pomalu je nelze ani spočítat. K těm nejčastějším patří dieta krabičková, sacharidové vlny, mléčná dieta, Atkinsonová, banánová, dělená strava, dieta podle krevních skupin, Dukanová, proteinová. Ve výčtu diet by se dalo pokračovat snad donekonečna.
Přitom všechny lákají na viditelnou proměnu postavy za krátkou dobu. Co tyto diety spojuje? Všechny jsou v rámci delšího časového úseku naprosto k ničemu. Postaveny jsou na striktních omezeních ve výživě, které sice nesou kýžené výsledky, ovšem neblaze známý jojo efekt je tu zaručen. Změna stravování totiž nemůže být účelová, je potřeba ji pojmout jako nový životní styl, u kterého již setrváme. Trpíme-li obezitou a ne pouhou nadváhou, je redukční dieta v mnoha případech nezbytností. V tomto případě je vhodné navštívit výživového poradce, který po vyhodnocení naši zdravotní situace dokáže navrhnout vyvážený a zdravý jídelníček.
Jen cvičení pro hubnutí nestačí
Dokonce lidé, kteří příliš jídelniček neřeší a vytoužené postavy hodlají docílit pouze formou pohybu, nevidí mnohdy vysněné výsledky. Je to proto, že jídelníček a pohyb jdou ruku v ruce. Je celkem logické, že při větším energetickém výdeji než doposud, je potřeba mít i souběžně s tím větší energetický příjem. Pokud tomu tak není, najede tělo na „úsporný režim“ a přijaté živiny si schovává do zásoby. Nemusí pak dojít tedy k úbytku na váze, ale dokonce i přibírání, což může být demotivující a jakékoli další pokusy o změnu nám již nejsou po chuti.
Cviky prováděné chybně
Špatně prováděné cviky jsou jednou z dalších příčin, proč centimetry nechtějí jít dolů. Rčení, že jakákoliv pohybová aktivita je lepší než žádná, je sice v mnoha ohledech pravdivé, našemu účelu však neposlouží. Naopak cvičíme-li nesprávně, koledujeme si spíš o zranění. V lepším případě, o zbytečně strávené hodiny v posilovně.
Emoční nestabilita
Dalším důvodem, proč hubnutí a kompletní změna životního stylu nejde dle představ, je naše emoční nestabilita – chcete-li nerovnováha. Nelze řešit smutky, deprese či záchvaty hněvu a do toho zároveň i hubnout. Vaše pozornost je poté rozmělněna do dvou věcí. Není divu, že právě tady dojde k selhání. Nejdříve je nutné vyřešit postupně všechny priority a až poté ostatní. Nezřídka máme tendence se za každé „škobrtnutí“ trestat, zpytovat svědomí a být na sebe velmi přísní. Za těchto podmínek nikdy ovšem nedosáhneme toho, abychom se sebou a se svojí postavou byli spokojení.
Obrázek: pixabay.com