Pouhým pozorováním svého těla můžete snadno zjistit, jestli nemáte hustou krev. Krev je základem všeho živého a na jejím složení i viskozitě závisí mnoho procesů. Zjistěte, jak moc je hustá krev nebezpečná a podle jakých příznaků poznáte tento problém.
Jaká jsou nebezpečí viskózní krve?
Průtok krve se může zpomalit, což má za následek stagnaci, která je doprovázená hladem po kyslíku. Trpí tím všechny systémy a orgány a také se zvyšuje zátěž srdce a mozku. Zvyšuje se tím riziko:
- Trombózy
- Mozkové mrtvice
- Infarktu
- Dalších závažných kardiovaskulárních problémů.
Ne vždy máme možnost navštívit lékaře a podstoupit testy, které by ověřily, jak je na tom hustota naší krve.
Jedním z příznaků jsou studené ruce a nohy
To je způsobeno sníženým krevním oběhem v končetinách. Může se objevit modravý odstín kůže, rtů nebo nehtů, a to právě z důvodu nedostatku kyslíku v těle. Také se můžete cítit unaveně, i když budete dobře vyspalí. Jedná se sice o nepřímý znak, ale se zvýšenou viskozitou to může souviset. Z toho důvodu je mozek špatně zásobován kyslíkem, objevuje se zhoršená koncentrace a snížený výkon.
Jestliže se pořežete a vidíte, že vám krev teče z rány pomalu, může to být signálem špatné viskozity krve. I když neděláte nic fyzicky náročného, mohou se objevit bolesti svalů nebo pichlavé pocity v končetinách. Může to znamenat také krevní sraženinu, pokud je bolest konstantní.
Mohou se objevit černé skvrny před očima nebo zvonění v uších. Jestliže na sobě pozorujete některých z těchto příznaků, nepanikařte, protože problémem nemusí být zrovna viskozita krve. Pokud ale máte příznaků několik, vyhledejte lékaře, který vám doporučí další postup.
Za normálních okolností je viskozita krve asi 3x vyšší než viskozita vody. Za nárůst viskozity mohou nejvíce červené krvinky, které zvyšují vnitřní tření. Proti viskozitě se dá bojovat různými potravinami. Česnek a cibule pročišťují krev, což věděli už starověcí bojovníci nebo stavitelé pyramid.
Dopřejte si červené víno nebo pálivé feferonky
Mezi další potraviny, které vám pomohou ohledně cév a krve, patří například černý čaj nebo červené víno. Víno umí nejen zředit krev, ale také zpomalit vznik sraženin. Černý čaj obsahuje látky, které pomáhají proti trombóze, protože zmenšují zásoby cholesterolu.
Dráždění chilli papričkami čistí krev od sraženin. Zkuste také houbu Jidášovo ucho. V tradiční čínské medicíně má houba své místo, protože se jí říká elixír dlouhověkosti.