Štítná žláza je orgán, který je ve tvaru motýla a je umístěny v přední části krku. Orgán je zodpovědný za produkci a uvolňování hormonů štítné žlázy do krevního řečiště. Tyto hormony ovlivňují funkci mozku, jater, svalů a mnoho dalších orgánů a částí našeho těla.
Hypotyreóza je stav, který přichází, když štítná žláza není schopná produkovat tyto hormony. Radiační terapie a autoimunitní onemocnění jsou nejčastějšími faktory hypotyreózy.
Za problémy se štítnou žlázou může nedostatek jódu
K zánětu štítné žlázy může dojít kvůli virové infekci nebo nedostatku jódu. V takovém případě tělo nedokáže samo jód produkovat, a je nutné ho doplnit jiným způsobem – hlavně konzumací potravin, které jsou bohaté na jód:
- Jogurty
- Brambory
- Fazole
- Jahody
- Brusinky
Jestli se hypotyreóza neléčí, může způsobit velké problémy, které by vás mohly ohrozit na životě. Sem patří například kóma, deprese nebo srdeční selhání.
Hypotyreóza se léčí pomocí léků
Hypotyreóza se dá diagnostikovat jednoduchým krevním testem, který vám udělá obvodní lékař. Je důležité věnovat pozornost svému zdraví a naučit se rozpoznávat příznaky co nejdříve, aby byla také co nejdříve nastavena léčba. Poslouchejte vaše tělo, když se vám bude zdát, že něco není v pořádku, vyhledejte odborníka.
Mezi příznaky hypotyreózy se řadí suché vlasy, ztráta paměti, zácpa, bledá nebo drsná kůže, bolesti svalů a křeče, únava a slabost, deprese nebo menší podrážděnost. Můžete se také stát, že ženy budou mít abnormální menstruační cyklus.
Ne každý bude mít stejné příznaky hypotyreózy. Může se vyskytnout kombinace některých výše zmíněných, ale také se nemusí objevit žádný z nich, a to může být velký problém. Štítná žláza má velký vliv také na vaši váhu. Tělo ale bude procházet změnami a pokud si je jen těžko vysvětlujete, navštivte odborníka.
Hormony štítné žlázy kromě váhy ovlivňují také metabolismus živin, zvyšují spotřebu kyslíku, ovlivňuje termoregulaci. Když je žena těhotná, několik prvních let po narození jsou důležité pro správný vývoj mozku dítěte. Onemocnění štítné žlázy je u žen až 4x častější než u mužů.
Kromě výše doporučených potravin můžete vyzkoušet doplňky stravy bohaté na jód. Vstřebávání jódu mohou zhoršit dusitany a chlor ve vodě. Snažte se tedy pít čistou vodu, pomoci vám mohou filtrační konvice, které vás chloru ve vodě snadno zbaví a můžete ji pít bez výčitek.