Pamatujete si, jak vám maminka říkala, že na veřejných záchodcích je potřeba se chovat ostražitě, na nic zbytečně nesahat a po použití toalety si řádně umýt ruce? Jsou tyto obavy opravdu oprávněné? Nebo je to pouze nějaký mýtus? Zjistěte, jak použít veřejnou toaletu, aby vás neohrozila infekce.
Při použití veřejných toalet je bezpečnost na prvním místě
Velká většina lidí využívá veřejné toalety každý den. Možná už jste postřehli, že toalety v restauracích a jiných podobných místech jsou čistší než například ty u vlakového nádraží, v klubech a jinde. Co tedy mohu udělat proto, aby se pro mě veřejné záchodky nestaly hrozbou? Je jasně známé, že ženy to mají horší. Musejí si sednout, a to nemluvě o tom, na co vše ženy musejí při použití toalety sáhnout. Proto jistě víte, že především ženám maminky říkaly, aby použili veřejnou toaletu “ve vzduchu”, jednoduše, aby nedosedaly. Pokud jdete na veřejnou toaletu, a to se nyní týká i mužů, dodržte tyto bezpečnostní pokyny:
- Nedotýkejte se záchodové desky ani jiných částí toalety. Při spláchnutí použijte toaletní papír, který hodíte do WC.
- Neodkládejte své věci na podlahu vedle toalety.
- Po odchodu z WC použijte dezinfekční prostředek na ruce nebo dezinfekční ubrousky.
Také bychom rádi zmínili, že “obložení” toaletní mísy papírem, nebude žádná výhra. Upozorňujeme i na vysoušeč rukou – vyhněte se mu. V takovém přístroji se rádi zabydlují viry, bakterie a plísně.
Chraňte se na veřejném WC – proč nepokoušet rizika?
Viděli jste někdy na veřejných toaletách paní, která uklízí toaletu? Většinou má paní jeden kýbl se špinavou vodou a v něm nějaký roztok, zdá se, že dezinfekční, a jeden hadřík, kterým setře všechny toalety. Děsivá představa, máme pravdu? I když mohou být na pohled toalety čisté, stále hrozí velké riziko přenosu bakterií.
Například: Jeden gram stolice, což je velmi malé množství, může obsahovat až bilion mikrobů. Jenže mnoho lidí, pokud vidí na pohled čistou toaletu, zapomínají na výše zmíněná pravidla bezpečnosti. Jsme si jisti, že veřejné toalety vám jistě za riziko nestojí. Jaké mikroby se zde objevují:
- streptokoky
- bakterie E.coli (způsobující zvracení, průjem, zánět močového měchýře, sepsi)
- stafylokoky
- viry hepatitidy A
- Shigella
- chřipkové viry
- patogeny způsobující kožní infekce