Zima patří mezi jedny z nejkrásnějších ročních období, pakliže je s ní spojené sněžení anebo zimní sporty na horách. Současně ale lidský organismus oslabuje z hlediska imunity, proto je vhodné zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Nyní si řekněme, jaké potraviny jsou v zimním období ke konzumaci nevhodnější.
Jaké suroviny váš imunitní systém v zimě posílí?
Zaměřit byste se měli v zimních měsících především na tyto druhy zeleniny:
- Brambory: obsahují nevídané množství vitamínu C. Proto je určitě neopomeňte ve svém zimním jídelníčku. Tato suroviny je v mnoha světových kuchyních populární. Připravit z ní můžete nejen přílohu typu bramborová kaše, ale také bramborové placky. Při zpracování brambor se zkuste vyvarovat spotřebě velkého množství tuku, který snadno tyto plodiny nasají a rázem se pokrm změní ve značně kalorický a nezdravý. Brambory kromě jiného obsahují i dostatek vlákniny, která podpoří dobré trávení.
- Červená řepa: je silným přírodním antioxidantem a obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek. Především pak vitamín B a zinek. Řepu si dopřávejte jak v syrovém stavu v salátech, tak třeba pečenou. Na oba způsoby bude prostě dokonalá. Posílí vaši imunitu, znormalizuje krevní tlak a má antibakteriální a antivirotický účinky. Žádný bacil vás tedy s touto zeleninou nedostane.
Vsaďte i na chutný česnek a šípky
Bez česneku by to v zimě rozhodně nešlo, jelikož se jedná o intenzivní přírodní antibiotikum. V českém jídelníčku je v podstatě nepostradatelný.
Připravte si třeba česnekovou pomazánku s bylinkami, poctivou česnečku s majoránkou a bramborami, nebo zkuste zhotovit domácí sirup na posílení imunity. Potřebovat k němu budete:
- 400 gramů medu
- 20 česnekových stroužků
- 400 mililitrů jablečného octa
Začněte tím, že si česnekové stroužky oloupete a pak je prolisujete do velké uzavíratelné sklenice. Surovinu zakápněte medem a jablečným octem, dobře promíchejte lžící, zavíčkujte a dejte do chladničky na týden stát. Posléze konzumujte svůj domácí sirup preventivně v množství jedné lžíce denně. Při chřipce a nachlazení dávku zdvojnásobte.
A v neposlední řadě neopomeňte ani proslulé šípky z divoké růže. Ty jsou také nabité vitamínem C, A i E. S oblibou se používají na přípravu čajů a odvarů. Perfektně vaše tělo pročistí od škodlivých látek, proto jsou vhodné i na detox. Šípky nemusíte kupovat.
Pokud máte ve své blízkosti přírodu, můžete je zkusit nasbírat a usušit v domácích podmínkách. Takto vám vydrží i po několik zimních období, když je pečlivě uskladníte na suchém a chladném místě.
Zjara myslete na celkovou detoxikaci organismu
Až pomine tuhá zima, určitě myslete i na celkový detox těla. Ideální období je počátek jara. Pijte zeleninové šťávy, bylinkové čaje a pravidelně se hýbejte. Také lze odlehčit na pár dní jídelníček. Výše uvedené suroviny jsou na detoxikaci jako dělané. Určitě tedy na ně vsaďte.