Banány jsou bezesporu skvělou potravinou se zajímavým nutričním profilem. Je to rovněž oblíbená potravina sportovců. Nicméně i zdravé potraviny by se měly konzumovat s mírou a někdo je dokonce nesmí vůbec. Banány podle TČM (tradiční čínská medicína) patří k potravinám s ochlazujícím efektem, tudíž jejich konzumace není vhodná v zimním období. Na pozoru by se měli mít i lidé s nemocným srdcem a ledvinami.
Banány se pyšní bohatým zastoupením draslíku, který není úplně vhodný pro lidi s onemocněním ledvin. Vedle banánů to mohou být například i rajčata. Pokud máte nemocné srdce, informujte se o tom, zda konzumace banánů nebude právě u vás nebezpečná.
Záleží na celkovém konceptu jídelníčku a kolik draslíku během dne přijímáte. V podstatě, pokud se vyloženě necpete potravinami bohatými na draslík, ničeho se bát nemusíte a neznamená to, že si nemůžete dát banán. Není špatná potravina, pouze nevhodné/nadměrné množství.
Banány mohou být zdrojem plísní
Možná už jste zaznamenali doporučení, že se má odkrojit špička banánu na každém konci – přibližně 1,5 až 2 cm. Je to proto, že banán může (a nemusí) být zdrojem plísní, která se nachází v největší koncentraci právě v koncích banánů. Pokud se vám banán jakkoli nezdá, raději jej nekonzumujte.
Tepelná úprava banánů
Pokud hodláte banán tepelně upravovat i se slupkou nebo využít k další kulinářské úpravě i dužinu banánu, pak volte raději banán v bio kvalitě, kde bude s největší pravděpodobností banán obsahovat mnohem menší množství nežádoucích látek.
Nezralé banány
Pokud hodláte jít nezralý banán, riskujete trávicí těžkosti. Kvůli vysokého obsahu škrobu v nezralých banánech, můžete trpět nadýmáním a poruchou trávení.