Nervový systém funguje často zcela bez našeho vědomí. Je odpovědný za mnoho procesů nezbytných pro fungování těla jako je paměť a koncentrace, ale také za hladký chod spojení neuronů, svalů a mozku.
Náš současný životní styl bohužel přispívá k jeho poruchám, které nás vystavují vážným nemocem a komplikacím. Jak je možné se o nervový systém starat a podporovat jeho zdraví?
Proč je vlastně nervový systém pro naše tělo zcela nezbytný? Protože v podstatě řídí všechny životní funkce těla. Je považován za nejkomplikovanější tělesný systém a je rozdělen do dvou částí. První z nich se nazývá centrální a skládá se z míchy a mozku. Odpovědný je mimo jiné za tělesnou teplota, srdeční frekvenci, krevní tlak a hydrataci těla. Druhý je tvořen všemi nervy a reguluje naše pohyby i naše vnímání.
Celý nervový systém je vystaven velkému tlaku vzhledem k našemu rychlému a náročnému životnímu stylu. Mezi poruchy nervového systému patří epilepsie, Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.
Jak poznám, že nervový systém nefunguje optimálně?
Nervový systém o sobě může dát vědět mnoha způsoby. Často se může projevit pocitem intenzivní, bodavé bolesti, která může být různě lokalizovaná. Upozornit na potíže by vás však měl také náhlý a častý výskyt ztuhlosti krku, třes, napětí, poruchy vnímání podnětů, potíže s udržováním rovnováhy, poruchy zraku, závratě, močová inkontinence a poruchy osobnosti.
Jak podpořit nervový systém?
Aby nervový systém správně fungoval a minimalizovalo se riziko jeho degradace, stojí za to upravit svůj životní styl. Nejprve se vzdejte stimulantů a pokuste se snížit množství stresu. Je to obtížné, ale stačí občas najít několik relaxačních technik a váš stav se může výrazně zlepšit.
Hodně pomoci může doplnění hořčíku. Hlavním zdrojem hořčíku je krupice, ořechy a dýňová nebo slunečnicová semínka.
Pro správné fungování nervového systému je kromě hořčíku nezbytná i kyselina listová, která zajišťuje jeho zdraví. Naleznete ji v mnoha druzích zeleniny, zejména zelené zelenině. Proto stojí za to zahrnout do stravy hlávkový salát, zelí nebo růžičkovou kapustu a ředkvičky nebo brokolici.
Maso nemusí být součástí našeho jídelníčku každý den, ale aspoň jednou týdně je dobré jej jíst. Obsahuje totiž tryptofan a fenylalanin, což jsou látky odpovědné za práci centrálního nervového systému, a také stimulují tělo k produkci neurotransmiterů. Zkuste zejména lehké kuřecí nebo hovězí maso, které není tučné a nezatěžuje trávení.