Játra jsou velmi důležitým orgánem, který má v těle mnoho funkcí. Nejdůležitější z nich jsou neutralizace a odstraňování toxinů, tvorba žluči a zpracování vitamínů. Játra mají velkou regenerační kapacitu, ale pokud se o ně nebudeme řádně starat, může to vést k jejich selhání a vážným zdravotním problémům.
Může to začít přitom poměrně nenápadně – ospalostí, neustálou únavou, bolestmi žaludku nebo oslabenou imunitou. Co lze udělat pro zlepšení funkce jater? Co jíst a čeho se vyvarovat, aby fungovala optimálně?
Jak poznáme poškození jater?
I když játra dokážou hodně vydržet a umí se i velmi dobře sama regenerovat, náš životní styl a nedostatečná péče o játra může vést k jejich dysfunkci. Játra jsou poškozována hlavně pitím alkoholu, přejídáním, nesprávnou a obtížně stravitelnou stravou, stresem nebo nadměrným užíváním léků. Virové a bakteriální infekce a paraziti mohou také přispět k problémům s játry.
První příznaky nemoci jater lze snadno přehlédnout a zaměnit za dočasnou nemoc. Zpočátku je to slabost těla, říhání a pocit plnosti po jídle, plynatost, nevolnost nebo bolest žaludku na pravé straně. Mohou také nastat problémy se spánkem, nechutenství, nízký krevní tlak nebo poruchy srážení krve.
Nejvíce pomůže správná strava
Ta umožňuje játrům regenerovat a snižuje riziko jejich onemocnění. Neexistuje univerzálně doporučitelná strava – vše závisí na typu onemocnění a stupni poškození orgánu. Pokud však máte problémy s játry, musíte dodržovat některá klíčová pravidla. Nejprve konzumujte 5-6 menších a snadno stravitelných jídel v pravidelných intervalech každé 2-3 hodiny.
Nejlepší je snídat až hodinu po probuzení a večeřet 2-3 hodiny před spaním. Je třeba se vyhnout přejídání, protože to vede k bolesti žaludku a jaterní kolice. Jídlo by se mělo jíst pomalu, bez spěchu a stresu a je nutné jej také důkladně žvýkat.
Co jíst?
Je důležité správně hydratovat organismus, proto byste měli vypít min. 1,5 litru tekutin denně, zejména minerální vody a slabé čajové nálevy. Ideální je jíst jídlo připravované v páře bez tuku. Vyvarujte se smažení potravin nebo konzumace zpracovaných produktů, sladkostí, alkoholu, silné kávy a černého čaje nebo kořeněných pokrmů.
Fungování jater mohou podporovat např. fosfolipidy, flavonoidy, bílkoviny a vitamíny C a B12. Je tedy dobré jíst hodně zeleniny, zejména té, která je zdrojem antioxidantů a vitamínu C, jako je hlávkový salát, brokolice, mrkev, červená řepa, rajčata a petržel. Ve vašem jídelníčku by neměl chybět česnek, cibule, avokádo, květák a oves.