Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle závěrů studií prokázaná při těžkých infekcích, ale při těch lehkých až středně závažných nabízí jen minimální ochranu. I z těchto důvodů je nabízení této vakcíny v Jihoafrické republice prozatím pozastaveno. Této vědecké studie se účastnilo přes 2 000 dobrovolníků.
Nová mutace viru
Jižní Afriku přitom aktuálně sužuje nová mutace viru, která je v této oblasti zodpovědná až za 90 % nově hlášených pozitivních případů. Tato země již od začátku pandemie zaznamenala více než 1,4 milionu případů koronaviru a 46 000 úmrtí. V minulém týdnu obdržela jeden milion dávek vakcíny AstraZeneca a podle plánu měla začít s jejich podáváním během příštího týdne.
Na nedělní tiskové konferenci jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize uvedl, že jeho vláda počká na další doporučení ohledně toho, jak nejlépe postupovat s vakcínou AstraZeneca s ohledem na nová zjištění. Do té doby však dodanou vakcínou nebude očkováno. Naděje na zlepšení stavu je tedy stále v nedohlednu. Prozatím bude očkováno alespoň dosud dodanými vakcínami od společností Johnson & Johnson a Pfizer.
Na co upozorňuje nová studie?
Studii provedla University of Witwatersrand v Johannesburgu v Jižní Africe, je však třeba upozornit na to, že vzhledem ke krátkému času dosud nebyla recenzována.
Jihoafrický lékař a profesor vakcinologie Shabir Madhi, který vedl výzkum, uvedl, že výsledky ukazují, že vakcína AstraZeneca bohužel nefunguje proti mírným a středně závažným případům onemocnění covid-19.
Není čas čekat
Madhi řekl, že studie byla schopna prokázat účinnost vakcíny pouze u více závažných infekcí. Reakce vývojářů vakcíny AstraZeneca však na sebe nenechala dlouho čekat. Vedoucí skupiny, britská lékařka Sarah Gilbertová, uvedla, že vakcína by stále měla chránit před nejtěžšími případy. I když mohou existovat pochyby o její účinnosti u méně závažných forem onemocnění, stále platí, že vakcína dokáže ochránit nejrizikovější skupiny a zabránit přeplňování nemocnic a snížit celkovou úmrtnost.
Dále Gilbertová uvedla, že si myslí, že vývojáři pravděpodobně budou mít v průběhu letošního roku upravenou verzi jihoafrické vakcíny, která bude splňovat všechny nároky tak, jak by měla. Zajistí se tak účinnost i proti jihoafrické mutaci viru a dalším možným variantám nemoci.
Ochrana pro nejohroženější
Epidemiolog Tulio de Oliveira z Lékařské fakulty Nelsona R. Mandely na univerzitě v KwaZulu-Natal uvedl, že doufá, že vakcínu bude možné i nadále použít v jihoafrickém očkovacím programu. Především je nutné si uvědomit, že aktuální nedostatek vakcín je celosvětovou záležitostí a není možné si vybírat, které vakcíny přijmeme a které ne. Je potřeba očkovat tím, co máme k dispozici i s rizikem toho, že vakcína bude funkční jen částečně. Klíčové je ochránit nejohroženějších skupiny obyvatel, a to by vakcína AstraZeneca měla zajistit.
Zdroj: BBC