Dna je velmi nepříjemný a nebezpečný stav, ke kterému dochází, když je hladina kyseliny močové příliš vysoká. Zjistěte, jaké potraviny k tomu mohou přispět. Budete se možná divit, protože řada z nich patří k typicky zdravým potravinám, které si dopřáváme s vědomím, že přeci děláme něco pro své zdraví.
Mořské plody
Také vás překvapilo, že právě mořské plody vám mohou škodit? Je to proto, že mořské plody mají vysoký obsah látky zvané purin, kterou vaše tělo přeměňuje na kyselinu močovou. Pokud dnou ještě netrpíte, není důvod se plodů moře zcela vzdávat, ale jestliže již pociťujete nějaké obtíže, je dobré je ze stravy minimálně na čas zcela vyřadit. Vždy je také důležité jíst kvalitní a čerstvé mořské plody.
Sleď
Ryby jsou přeci zdravé nebo ne? Jak které – pokud vám hrozí dna, je důležité zcela se vyhnout sleďům. Stejně tak se vyhněte ančovičkám a tuňákovi. Bez obav si naopak můžete dopřát kraby, humry a krevety.
Pivo
S alkoholem není nikdy radno to přehánět. A dvojnásob to platí u piva. Odborníci prokázali, že pivo zdvojnásobuje riziko vzniku dny u těch, kteří jsou náchylní k této nemoci. To platí hlavně ze dvou důvodů: za prvé, pivo zvyšuje hladinu kyseliny močové v těle, a za druhé, brání tomu, aby vaše tělo snadno vyplavovalo purin. Pokud už si chcete alkohol dopřát, volte raději víno. Sklenka vína k večeři je zcela v pořádku, ale vždy dbejte také na doporučení vašeho lékaře.
Červené maso
Červené maso obsahuje vysoký obsah purinů a dalších látek, které zvyšují hladinu cholesterolu. Je proto vždy lepší dopřát si spíše jiné druhy masa (kuřecí nebo rybí) a tomu červenému se raději vyhýbat. Prospějete tím i svému srdci a hmotnosti.
Krůta
Společně s husím masem je krůta bohatá na puriny, takže se jí vyplatí vyhýbat, pokud vám hrozí dna. Osoby náchylné k tomuto onemocnění by měly minimalizovat svoji spotřebu této drůbeže. Daleko lepší je kuřecí a kachní maso, přičemž přednost má maso prsní před stehenním.
Slazené nápoje
Vyvarujte se nápojů obsahujících kukuřičný sirup nebo fruktózu. Tyto nápoje obsahují mnoho sladidel, které způsobují zvýšenou produkci kyseliny močové. Denní konzumace nápojů obsahujících cukr nebo fruktózu zvyšuje celkové riziko dny a dalších souvisejících onemocnění.
Chřest
Vyhýbat byste se měli nejen chřestu, ale také dalším potravinám bohatým na puriny, mezi které patří mimo jiné i květák, špenát a houby. Pokud se jich nechcete vzdát kompletně, alespoň omezte jejich spotřebu.
Játra
Játra byste se dnou rozhodně neměli konzumovat. To samé platí také pro ledviny. Tyto potraviny nejsou v žádném případě dobré pro vaše zdraví, natož pro lidi trpící dnou.
Co je povoleno?
Existuje mnoho produktů, které pomáhají léčit dnu. K nim patří:
- Nízkotučné mléčné výrobky
- Složené sacharidy
- Káva
- Ovoce
- Citrusy
Pijte 12-16 sklenic tekutin denně, včetně vody, čaje, přírodních džusů a kávy, nebo jakékoli tekutiny, která podporuje cirkulaci a vylučování odpadu močí.
Pamatujte, že dnu lze diagnostikovat podle vašich příznaků nebo zjištěním zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi. Pokud tedy máte podezření, není třeba otálet a je lepší rovnou zajít k lékaři a nechat se odborně vyšetřit. Pokud není dna léčena, může vyústit ve vážné zdravotní komplikace. Včasná návštěva lékaře vám tedy ušetří spoustu trápení.