Naše pokožka je ukazatelem toho, jak jsme ve skutečnosti zdraví. Bohužel, některé změny na pokožce ignorujeme nebo je bereme na lehkou váhu. A to bychom rozhodně neměli.
Šedá a matná pokožka nesvědčí o dobrém zdravotním stavu. Pokud zaznamenáte jakékoli změny na pokožce, měli byste jim věnovat pozornost. A spíše než samoléčbu je lepší konzultovat problematiku s dermatologem – ten jediný vám dokáže podat dostatečně fundované rady. Návody na internetu jsou do určité míry obecné, nemusí se vztahovat na všechny problémy stejně. Hodně totiž závisí na vašem celkovém zdravotním stavu.
Svědění pokožky
Velmi znepokojivým příznakem je dlouhodobé (trvající více než 6–7 týdnů) svědění kůže. Obvykle je pro pacienta velmi obtížné určit, která část těla svědí nejintenzivněji. Může se však stát, že svědění nastane pouze na jednom místě – pak může souviset s nediagnostikovaným nádorem.
Měli byste také vědět, že v některých případech se může v noci svědění kůže zhoršit. Popsané svědění může být příznakem závažných neoplastických onemocnění, vč. lymfom, leukémie, rakovina prostaty, rakovina pankreatu, rakovina jater nebo nádor na mozku.
Šupinatá kůže
Šupinatá kůže, která může být také jedním z prvních příznaků rakoviny. Změny mohou nastat v celém těle – pak mohou signalizovat například rakovinu děložního čípku, lymfom, rakovinu plic a rakovinu prsu a další. Někdy se objevují ve formě malých a rozptýlených šupinových lézí, zejména v oblasti kolem rozkroku, loktů a podpaždí. Často svědčí o Hodgkinově nemoci.
Zabarvení jazyka
Pokud se vám zabarví jazyk bez zjevné příčiny (jako je například konzumace jídla, které je schopno jazyk zabarvit), zbystřete. Například tmavě červený jazyk může znamenat rakovinu slinivky břišní nebo i plic.
Zvýšený výskyt bradavic
Pokud se na vašem těle objeví pouze několik málo bradavic, většinou nejde o závažný problém. Zaznamenáte-li ale velké zvýšení počtu bradavic na svém těle v doprovodu s dalšími projevy, jako je například svědění, může jít i o rakovinu.
Dlouhé chlupy na těle
Obvykle se tyto chlupy – dlouhé 3-4 cm – objevují pouze na obličeji. Jsou světlé a ojedinělé. S postupem času se ale objevují i na tak neobvyklých místech, jako je například ušní boltec. V takovém případě může jít o rakovinu plic, pankreatu nebo leukémii.