Boj proti nákaze Covid-19 neustává ani nyní, téměř po roce. Fyzické distancování, masky, vakcíny a další preventivní opatření mohou ochránit vaše zdraví a uchránit vás před vážným onemocněním.
Základy jistě pečlivě dodržujete: nošení roušky, vyhýbání se davům a držení odstupu od přátel a rodiny. Pravděpodobně ale stále máte otázky, které se vztahují ke Covid-19. Chrání vás doopravdy nošení roušky? Jak přesně pomůže větší fyzická vzdálenost? A co dalšího můžete udělat pro to, abyste se této nebezpečné nákaze vyhnuli?
Co mohu udělat, abych ochránil sebe a ostatní před koronavirem?
Následující činnosti pomáhají zabránit šíření nákazy nejen koronaviru, ale také dalších kapénkových nemocí, jako je např. chřipka. Měli byste pochopitelně nosit obličejovou masku a udržovat minimální vzdálenost mezi sebou a ostatními nejméně 2 metry. Vyhýbejte se velkému počtu lidí, a pokud se s někým potřebujete setkat, potkejte se venku.
Vyvarujte se těsného kontaktu s nemocnými lidmi, pokud máte možnost. Snažte se zbytečně nesahat na svůj obličej (oči, nos a ústa). Pokud se cítíte nemocní, zůstaňte doma a již nechoďte do práce, ani na nákupy. Během kýchání a kašlání si zakryjte ústa kapesníkem a poté ho hoďte do koše. Pravidelně čistěte a dezinfikujte svůj domov, a to především často využívaná místa, jako je kuchyně a koupelna. Často a pečlivě si myjte ruce mýdlem a teplou vodou.
Co potřebujete vědět o účinném mytí rukou?
Rozhodně nezapomínejte na časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, a to nejméně po dobu 20 vteřin. Udělat byste to měli zejména po návštěvě toalety, před jídlem, po smrkání, kašlání nebo kýchání, po příchodu z venku a po manipulaci s čímkoli, co pochází z obchodu. Ideální je umýt si ruce nejen poté, co přijdete z obchodu, ale také poté, co vyložíte celý nákup v kuchyni a umístíte vše do příslušných skříněk.
Pokud mýdlo a voda nejsou snadno dostupné, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu s minimálně 60 % alkoholu, který pokryje všechny povrchy vašich rukou, a třete je, dokud nejsou suché. Pokud jste ruce viditelně znečištěné, vždy si je umyjte mýdlem a vodou. V tomto případě dezinfekční prostředek nepomůže.
Co je fyzické distancování a proč je důležité?
Virus Covid-19 se primárně šíří, když jedna osoba přenáší kapičky (aerosoly), které se produkují, když infikovaná osoba kašle, kýchá, mluví nebo dýchá. Fyzické distancování je opatření, které bychom měli přijmout k zastavení nebo zpomalení šíření této nakažlivé nemoci. U jednotlivce se jedná o dodržování dostatečné vzdálenosti (2 metry a více) mezi ním a jinou osobou, aby nedošlo k nakažení nebo infikování někoho jiného.
Uzavření škol, pokyny pro práci z domova (home office), zavírání knihoven a zrušení větších akcí pomáhají prosazovat fyzické distancování na úrovni větších komunit a skupin lidí. Zpomalení rychlosti a počtu nových infekcí koronavirem je zásadní pro snížení rizika, že velký počet kriticky nemocných pacientů nebude moci dostat život zachraňující péči. Navíc bychom se mohli konečně dočkat konce této pandemie.
Jaké druhy léků a zdravotnických potřeb bych měl mít po ruce pro delší pobyt doma?
Velkou chybou Čechů je často nedostatečná připravenost na chvíli, kdy budou nakaženi a uzavřeni v domácí karanténě. Měli byste se proto zkusit zásobit alespoň 30denní zásobu všech léků na předpis, které potřebujete. Ujistěte se, že máte po ruce také dost volně prodejných léků a další zdravotní potřeby.
Myslet byste měli především na léky na předpis, které pravidelně užíváte, zařízení na monitorování glukózy a krevního tlaku (pokud je potřebujete), léky proti horečce a bolesti, léky na kašel a nachlazení, antidiarrheální léky, funkční teploměr, kapaliny s elektrolyty, ubrousky, toaletní papír, jednorázové pleny, hygienické vložky nebo tampony, pytle na odpad, mýdlo a dezinfekční prostředky. Bez těchto předmětů a základních potravin nebudete schopni fungovat.
Zdroj: HealthHarvard