Ztráta čichu nebo chuti, ať už částečná nebo celková, je běžným příznakem u pacientů s COVID-19. Někdy přichází společně s prvními příznaky, jindy se objeví až pár dní po vypuknutí onemocnění.
Bohužel se ukazuje, že obnovení těchto smyslů může někdy trvat dlouhé týdny nebo i měsíce. Pokud je to i váš případ, odborníci doporučují pachová cvičení, která vám mohou pomoci získat vaše smysly zpět rychleji. Jak na to? Poradíme vám.
Příčiny ztráty čichu
Existuje několik druhů ztráty čichu, kterými může člověk trpět. Může se jednat o částečnou ztrátu čichu, která se projevuje jen ztrátou citlivosti k určitým typům vůní, jindy může jít o kompletní neschopnost cítit cokoliv.
Změny čichu mohou být trvalé nebo dočasné. Není zcela výjimečné, že by se tento příznak projevoval i u jiných respiračních virových onemocnění, byť bývá patrný v daleko menším procentu případů. Dobrou zprávou ale každopádně je, že se čich dá navrátit zpět, a nejedná se tedy o trvalý problém.
Jako nejefektivnější metoda se osvědčilo pravidelné cvičen čichu s pomocí tréninkové sestavy různých vůní a pachů. Pacienti mají za úkol čichat k různým silně aromatickým produktům jako je eukalyptus, růže, čokoláda, levandule, káva, citron, jahody, skořice a tymián. Po tomto experimentu získali vědci slibné výsledky a účastníci prokázali zlepšení svých čichových schopností. Na základě tohoto výzkumu se potvrdilo, že pravidelný trénink čichu skutečně může přinést velmi dobré výsledky a v podstatě navrátit tento smysl do původního stavu.
Proč to funguje?
Čichový nerv je ve skutečnosti pár hlavových nervů, které přenášejí informace z pachových receptorů z nosu do mozku. Předpokládá se, že opakovaná expozice pachům podporuje neurogenerativní kapacitu nosních buněk zodpovědných za rozpoznávání vůní a zápachů. Pravidelné cvičení dokonce může zlepšit mozkovou aktivitu jako celek. Tento jev je zapříčiněn složitým procesem reprodukce a opravy buněk, ale zdá se, že skutečně funguje.
Je doporučeno cvičit čich dvakrát denně. Pokaždé je dobré použít jiné vůně a čichat je vždy po dobu asi 30 sekund. Čím dříve po ztrátě čichu se se cvičením začne, tím lépe.
Čichový trénink má několik úrovní. Nejprve byste měli umět rozpoznat, že se v lahvičce nějaká vůně nachází. Ke druhé úrovni pacient dospěje, pokud je postupně schopen rozeznat, že vůně v jednotlivých lahvičkách jsou jiné. Posledním stupněm je rozpoznání typu vůně a jeho správné určení.
Čich se ale dokáže na vjemy po nějaké době adaptovat, takže je nutné přibližně po dvou měsících vůně vyměnit. Je dobré si během tréninku dělat poznámky a sledovat, zda se schopnosti nějak mění, zlepšují či vyvíjí.
S tréninkem čekat nemusíte
Výzkumy sice naznačují, že do čtvrtého až pátého týdne od onemocnění se pacientům čich v 90 procentech případů vrátí. Může se ale stát, že zrovna vy budete těmi nešťastníky, kterým se nevrátí přirozeně. Není potřeba vyčkávat, s tréninkem můžete začít již preventivně hned, jakmile se zotavíte z nemoci. Budete tak mít náskok v případě, že se čich skutečně sám nevrátí.
Kde sehnat vůně?
Pokud byste rádi s tréninkem začali, je potřebné sehnat si vhodný zdroj vůní k čichání. Sice si určitě můžete každý den kupovat čerstvé růže, ale to se velmi prodraží. Daleko lepší je pořídit 100% přírodní esenciální oleje, které mají velmi intenzivní a stále přírodní aroma. Zkuste třeba tyto:
- Levandule
- Rozmarýn
- Lemongrass
- Borovice
- Citronela
S těmito vůněmi můžete pravidelně cvičit několik týdnů. Poté je dobré je vyměnit za jiné esenciální oleje. Pamatujte na to, že oleje by se neměly čichat déle než pár minut denně. Jakmile začnete vůně rozpoznávat, pomalu snižujte intenzitu tréninku, aby nedocházelo ke zbytečnému přetížení čichových buněk.
Zdroj: Webmd