Sucho v ústech bývá obecně spojováno s nedostatečným příjmem tekutin. K tomuto nepříjemnému pocitu však může dojít také následkem cukrovky. Pro zmírnění dopadů tohoto autoimunitního onemocnění na lidský organismus je právě včasné odhalení jeho jednotlivých příznaků klíčovým bodem.
Týká se to i vás?
K pocitu sucha v ústech dochází následkem nedostatečné produkce slin slinnými žlázami. To může souviset právě s cukrovkou, objevit se může také jako vedlejší efekt léků na její léčbu.
Vyprahlost dutiny ústní bývá doprovázena dalšími jevy, jako je například výrazněji suchý a drsný jazyk, bolest v ústech, potíže při žvýkání a polykání potravy nebo ztížené mluvení. V rámci úst se může objevit také poranění či infekce. Příznaky vyprahlosti se však netýkají pouze úst samotných, je možné pociťovat také bolest v krku, chrapot či vyschlost dýchacího ústrojí.
Sucho v ústech a cukrovka: jak spolu souvisí?
Důvodů, proč se vyprahlost úst u pacientů trpících cukrovkou objevuje, je vícero. U velkého procenta případů dochází následkem této nemoci k celkové dehydrataci organismu. Příčinou však může být také zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykemie), která rovněž patří k průvodním jevů cukrovky. Postupem času, kdy příčina tohoto problému není odhalena a řešena, může zapříčinit až k onemocnění ledvin. I pro něj je suchost v ústech typická.
Suchost v ústech se často objevuje i po samotném zahájení léčby cukrovky, v tomto případě se v drtivé většině případů jedná o jeden z vedlejších efektů daného léčiva.
Další příznaky cukrovky
Vyprahlostí úst to ani zdaleka nekončí. Zpozornit bychom měli tehdy, kdy je tento jev doprovázen dalšími příznaky, mezi něž patří:
- Dlouhodobě zvýšená únava
- Rozmazané vidění
- Zvýšený hlad a žízeň
- Častá potřeba močení
- Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
- Snížená citlivost končetin
Ačkoliv jsou příznaky diabetu typu 1 i 2 stejné, liší se svým nástupem a trváním. V případě diabetu 1. typu nastupují příznaky náhle, oproti tomu u pacientů s 2. typem dochází k jejich postupnému rozvoji. Proto je diabetes 2. typu hůře odhalitelný, rozpoznán bývá až v souvislosti výskytu vícero komplikací zároveň.
Léčba vyprahlosti úst
Pociťujete-li suchost v ústech dlouhodobě, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Dochází-li k tomuto jevu následkem užívání léků, můžete se domluvit na změně léčby. Nasazením vhodných léků může dojít ke stabilizaci cukru v krvi, díky čemuž je možné mít nad diabetem lepší kontrolu. Odborník může předepsat také léky stimulující produkci slin. K té mohou přispět i případné náhražky slin v podobě sprejů či pastilek. Ty však mohou poskytovat pouze dočasnou úlevu.
Snížení vyprahlosti dutiny ústní můžeme dosáhnout i jednoduchými úkony. Mezi ně patří dostatečný pitný režim v průběhu celého dne, a to nejlépe v podobě čisté vody. Vhodné je také omezit konzumaci kofeinu, kořeněné a slané pokrmy. Kromě nich může tento problém zhoršit také pití alkoholu a užívání tabákových výrobků.
Jiné možné příčiny
Diabetes však není jedinou příčinou této nepříjemnosti. K suchosti v ústech může docházet v souvislosti s užívání některých dalších léčiv. Mezi ně se řadí:
- Antidepresiva
- Antihistaminika
- Léky na hypertenzi
- Antidiarhoika
- Chemoterapie
- Radioterapie
Existuje však celá řada dalších příčin. Suchost v ústech se může objevit následkem výskytu jiné autoimunitní nemoci, jako je lupus, revmatoidní artritida či onemocnění štítné žlázy.