Nepostradatelné vitamíny a minerály pro správný chod organismu. Obzvláště tyto tři byste si měli hlídat

Fotografie: Freepik

Pokud nezvládáte dbát o dostatečný přísun důležitých vitamínů a minerálů ve stravě, můžete zvolit cestu potravinových doplňků. Zjistěte, které jsou pro správný chod těla nejdůležitější.

Vitamín C

„Céčko“, kyselina askorbová, je pro naše tělo jedním z nejdůležitějších vitamínů. Při dlouhých plavbách na širém moři trpěli v minulosti námořníci kurdějemi (celkovou slabostí a křehnutím tkání) právě kvůli nedostatku vitamínu C. Vitamin C je nezbytný pro biosyntézu kolagenu, aminokyseliny L-karnitinu a některých neurotransmiterů. Podílí se také na metabolismu bílkovin. Kolagen je základní složkou pojivové tkáně, která hraje zásadní roli při hojení ran. Vitamin C je také důležitým fyziologickým antioxidantem a pomáhá regenerovat další antioxidanty v těle, například tokoferol (vitamín E). Díky svým antioxidačním schopnostem pomáhá vitamín C předcházet mnoha onemocněním, včetně těch onkologických.

Lidské tělo si tento vitamín nedokáže syntetizovat samo, je proto nutné ho získávat z potravy. Vitamin C je rozpustný ve vodě a je obsažen v mnoha potravinách, do některých se uměle přidává a je také k dostání jako doplněk stravy. Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří hlavně ovoce a zelenina.

Fotografie: Freepik

Vitamín D

Tento vitamín je nepostradatelný pro naše kosti. Hlavní stavební složka kostí – vápník – by se bez vitamínu D nedokázal vstřebávat. Hlídat dostatek vitamínu D je potřeba hlavně u dětí, kterým kosti stále rostou. Při nedostatku vitamínu D dříve děti často trpěly křivicí.

itamín D se v těle syntetizuje z látek uložených ve spodních vrstvách kůže díky slunečním paprskům. Při suplementaci vitamínu D společně s vápníkem se výrazně zlepšuje kondice pohybového aparátu, snižuje se riziko osteoporózy. Z běžných potravin se vitamín D vyskytuje hlavně v mase tučných ryb (losos, tuňák, sardinky), vaječném žloutku, játrech a mléčných výrobcích.

Fotografie: Freepik

Zinek

Tento minerál potřebuje k provedení životně důležitých chemických reakcí téměř 100 enzymů. Tělo potřebuje jen malé, stopové, množství zinku. Po hořčíku je ale zinek druhým nejpodstatnějším minerálem v těle – je potřebný k tvorbě DNA, růstu buněk, tvorbě bílkovin, uzdravení poškozené tkáně a dobré funkci imunitního systému. Protože pomáhá buňkám růst a množit se, musí být příjem zinku dostatečný hlavně během období rychlého růstu – v dětství, dospívání a těhotenství.

Mezi příznaky nedostatku zinku patří například ztráta chuti nebo čichu, špatná chuť k jídlu, deprese, snížená imunita, opožděné hojení ran, průjem nebo vypadávání vlasů. Na zinek jsou bohaté mořské plody, hovězí maso, houby, luštěniny, ořechy a semínka.

Dalšími důležitými minerály pro naše tělo jsou kromě zinku, hořčíku a vápníku také jód, selen a draslík.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]