Sraženiny v krvi se většinou samy rozpustí. Pokud se to ale nestane nebo si vytvoří příliš velká, může to zablokovat průtok krve a je to předpoklad pro zdravotní problémy.
Může to mít i fatální následky, proto krevní sraženiny nepodceňujte. Sraženina, která se vytvoří v tepně může způsobit infarkt nebo mrtvici. Pokud k ní dojde v žíle, můžete cítit velkou bolest nebo uvidíte otok. Návštěvou lékařské pohotovosti byste museli řešit žilní trombózu nebo plicní embolii.
Krevní sraženina vzniká při zlomenině nebo když zatáhnete sval
Krevní sraženinu si můžete udělat, pokud si zlomíte kost nebo silněji zatáhnete sval. U některých lidí je ale šance krevní sraženiny vyšší, a to například, pokud se zotavují po operaci nebo musí mnoho hodit sedět. Větší pravděpodobnost mají lidé s nadváhou nebo obezitou, stejně jako ti, kteří trpí cukrovkou nebo mají vysokou hladinu cholesterolu.
Vážným příznakem krevní sraženiny jsou dýchací problémy. Může to být známka toho, že máte sraženinu v plicích nebo na srdci. Vaše srdce může bít rychleji, někdy se budete více potit a budete se cítit slabí. Bolest hlavy nastane, pokud se sraženina udělá v jakékoliv části mozku. Pokud máte podezření na krevní sraženinu, okamžitě navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
Pokud krevní sraženinu nebudete řešit, mohou se dostavit vážné problémy
Lékař může předepsat léky, které krevní sraženinu rozbijí nebo přistoupí k léčbě chirurgickým zákrokem. Nikdy si ale sraženinu nelečte sami, protože je to velmi vážná věc a následky mohou být fatální a nemůžete si být jisti, že se jedná o ni, dokud za sebou nebudete mít lékařskou prohlídku.
Kromě již zmíněných příznaků může nastat také bolest na zadní straně lýtka. Jestliže dlouho sedíte nebo jste nemocí a upoutaní na lůžko, může se stát, že krevní sraženina vznikne v noze. Bolest ucítíte, pokud vstanete nebo budete déle chodit. Noha bude zarudlá a může se objevit otok.
Zdroj: Healthline