Znáte ten nepříjemný pocit, kdy vám vaše končetiny jednoduše znecitliví? Je to nepříjemné, a pokud se to děje sem tam, nepřekvapuje vás to. Pokud se to děje čím dál častěji, zbystřete.
Lékaři varují, aby lidé nikdy nezanedbávali a nepřehlíželi žádné příznaky necitlivosti končetin. Ať už se jedná o tento problém nebo o jiný problém, tělo nám tak vysílá signály, které bychom měli brát vážně. Každý příznak něco znamená a občasný necit v končetinách také.
Nemoci spojené s tímto příznakem
Pocit necitlivosti nevzniká v celém těle, ale pouze v určitém místě. Nejčastěji člověk například v ruce zaregistruje nepříjemné chvění a brnění. Mnoho lékařů říká, že takové necitlivosti mohou být podobné jako migréna. Může se jednat o osteochondrózu, oběhové poruchy končetin nebo některé z nich, ale i diabetes mellitus. Tímto způsobem se také může projevovat nedostatek vitamínů a minerálů. To stejné platí i pro potíže se srdcem, které se projevují necitlivostí v levé, ale také v pravé ruce. Neděste se ihned, nemusí to být žádná závažná choroba, možná se jen krčíte při sezení a můžete mít skřípnutý nerv.
Co to způsobuje
Necitlivost je způsobená tlakem na nerv. Pokud jde o skřípnutý nerv, bude stačit, když změníte aktuální pozici a necitlivost by měla přecházet. Pokud se vám ale stane, že příznaky neodezní, ať děláte, co děláte, můžete necitlivost vnímat jako upozornění těla. I krátkodobá necitlivost prstů může ukazovat na vážné onemocnění. Bolesti a necit v končetinách se objeví nejčastěji ráno. Postupem času bude necitlivost tak dlouhá, že může trvat i celý den.
Na jaké nemoci byste měli být obezřetní?
Pokud se objeví znecitlivění delšího rázu, dávejte si pozor na endarteritidu. Takové onemocnění postihuje především cévy. Nejdříve začnou končetiny ztrácet cit, poté brní a jsou studené. To znamená, že jsou cévy blokované. Dále může jít o neuropatii, u níž jsou zasažené nervové zakončení. Projevy tohoto onemocnění jsou pálení, svědění, necitlivost končetin a silná bolest.
Zdroj: Healthline