Káva je v našich končinách považována za jeden z klasických teplých nápojů s benefitem pro tělo v podobě energetického zdroje. Kofein, který obsahuje, je však návykovou látkou. Zjistěte, zda může být nadměrná konzumace kávy pro tělo nežádoucí.
Většina dospělých osob po celém světě denně konzumuje kávu jako součást běžného pracovního života. Příprava či pití kávy se pro řadu lidí stala určitým rituálem, jehož prostřednictvím si nejenže vychutnávají oblíbený nápoj, ale také realizovat řadu osobních či pracovních rozhovorů. Konzumace kávy se však může také negativně projevit na našem fyzickém i psychickém zdraví, zejména v případě, že máme ve zvyku jí konzumovat větší dávky. Pojďme se podívat, jak vysoký příjem kofeinu působí na lidský organismus.
Vliv příjmu kofeinu na lidské tělo
Kofein, jehož je v kávě relativně veliké množství, je návykovou látkou, která ovlivňuje především nervový systém. V malých (a také nepravidelných) dávkách může být kofein pro člověka velmi stimulující, dodá mu potřebnou energii a také zvýší jeho tlak, čímž dochází k odbourávání únavy a podpoře koncentrace. Při nadměrných dávkách, k jejichž konzumaci mají sklony především lidé, jež pijí kávu denně, však dochází naopak k útlumu a k opačnému efektu. Při velkých denních dávkách kávy může dojít až k předávkování kofeinem, které se obvykle projevuje:
- neschopností usnout vlivem zvýšené srdeční frekvence
- bezdůvodná úzkost
- bolesti hlavy
- třes
- nevolnost
Důvodem těchto příznaků jsou disfunkce v návaznosti úkonů nervového systému, který brání plynulému uspořádání myšlenek.
Vliv kávy na psychický stav člověka
Jako návyková látka ovlivňuje kofein také psychické zdraví, a to velmi obdobným způsobem jako u nervového systému. V případě, že je konzumace nízká nebo nepravidelná, pomáhá člověku zlepšovat náladu a vyrovnávat její výkyvy. Při vyšších dávkách konzumace se však primárně mohou projevit nežádoucí účinky předávkování kofeinem na psychický stav, sekundárně pak abstinenční příznaky při snižování denních dávek. Chcete-li snížit příjem kofeinu a zároveň se vyhnout abstinenčním příznakům, je dobře přejít na nápoje, které jej sice obsahují, ale v menším množství – ideálním je zelený čaj.
Co způsobuje nadměrná konzumace kávy dlouhodobě
Stejně jako jiné návykové látky, i kofein se stává pravidelnou konzumací pro lidský organismu méně účinným s ohledem na primární důvody jeho užívání. Každodenní pití kávy pak není pro lidský organismus stimulující, nýbrž vyrovnává stav do normálního klasickým naplněním potřeb závislosti. Tento aspekt je ovšem především psychickým, z dlouhodobého hlediska konzumace kofeinu ovlivňuje především kardiovaskulární systém a může se podílet na rozvoji závažných nemocí. Navíc postupem času mozek sám začne produkovat látky, které způsobují únavu a apatii bez ohledu na to, kolik kávy vypijete. Také z tohoto důvodu je důležité pít kávu pouze v malém množství a ideálně ne pravidelně.
Zdroj: MedicalNewsToday