Nespavost je v dnešní době poměrně velký problém. Lidé jsou pod vlivem chronického stresu a neustálého koukání do obrazovek vytrženi z běžného režimu, což se projevuje i jako problémy se spánkem.
Pokud se chcete zbavit problémů s nespavostí bez nutnosti užívat prášky na spaní, raději se připravte na většinou poměrně dlouhý boj. Všechno se totiž odvíjí od vašich běžných zvyků a denního režimu. S pomocí některých návyků tak můžete poměrně výrazně pomoci kvalitě spánku, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří nechtějí užívat prášky plné chemie.
Pravidelné cvičení
Jedním ze způsobů, jak si pomoci, je pravidelné cvičení a pohyb. Fyzická únava je totiž velká pomoc pro zdravý spánek. Dávejte si však pozor, ať to naopak nepřeženete. Nejdříve začínejte procházkami na čerstvém vzduchu a postupně přidávejte náročnější tréninky. Zároveň je v rámci zdravého spánku důležité necvičit pozdě večer.
Spánková hygiena proti nespavosti
Pravidelná spánková hygiena spočívá hlavně v pravidelnosti z pohledu času, kdy chodíte spát a kdy se máte vzbudit. Tento jednotný režim pomůže tělu správně nastavit procesy okolo tvorby jednotlivých hormonů, které jsou zodpovědné za usínání a naopak za probouzení. Stejný čas vstávání se snažte dodržovat i během víkendu. Tímto pravidelným rytmem si optimálně nastavíte hodiny v těle a nebude problém usínat. Nakonec můžete i začít vstávat v požadovaný čas bez nutnosti používání budíku či jiného způsobu buzení. Tento přírodní způsob je navíc velmi zdravý a prospěšný pro celý organismus.
Relaxační cvičení
Stres a úzkost často vedou k nespavosti. Cvičení technik, jako jsou jóga a meditaci pomáhá v boji proti úzkosti, což může mít pozitivní dopad právě na nespavost. Teplá sprcha před spaním také dělá zázraky. Snažte se alespoň jednu hodinu před spaním odložit mobil a nekoukat do žádné obrazovky. Raději se pusťte do čtení knížky, což je samo o sobě relaxační činnost.
Pozor na stimulanty
Pokud si v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách dáte látky se stimulačními účinky, není se čemu divit, že nemůžete usnout. Mezi takové látky patří alkohol, kofein, cukr a dokonce i nikotin. Ty všechny mohou způsobit nespavost a úzkost. Nejlepší je omezit příjem těchto látek nebo se jim úplně vyhnout nejenom před spaním, ale i po většinu dne.
Pijte mléko před spaním
Mléko podporuje spánek přítomností aminokyseliny tryptofanu. Tato látka se podílí na biochemii samotného spánku. Večer si tak dopřejte sklenici vlažného mléka, nebo některý z receptů, kde je mléko přímo obsažené. Kromě toho doplníte také důležitý vitamín B6, který je zodpovědný za správnou produkci a uvolňování melatoninu jako hormonu spánku. Hrnek teplého mléka vám může přímo pomoci i ve chvíli, kdy nemůžete usnout.
Zdroj: WebMD