Ulcerózní kolitida přináší pacientům závažné každodenní komplikace. Jaké jsou dnes možnosti léčby?

Fotografie: Freepik

Ulcerózní kolitida je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje tlusté střevo a obvykle se objevuje u mladých lidí ve věku 30-40 let.

Mezi nejběžnějšími příznaky onemocnění patří krvavý průjem, urgentní pohyby střev, křeče v břiše, bolest, snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti. Průběh onemocnění se liší z pacienta na pacienta, u některých pacientů se podaří dosáhnout prakticky úplného vyléčení, jiní zase touto nemocí trpí velmi výrazně po celý život.

Nemoc, která negativně ovlivňuje každodenní život

Denní rutina u pacientů s ulcerózní kolitidou bývá docela obtížná. Přes 79 % pacientů se domnívá, že jim tato choroba brání v normálním životě. Nepředvídatelná povaha symptomů vede pacienty k tomu, aby žili se strachem a s rozpaky z toho, že si v případě potřeby nenajdou včas toaletu. Z toho důvodu mohou zažívat silné negativní emoce, jako je úzkost, deprese a sociální izolace.

Fotografie: Freepik

Existuje lék?

Dostupné možnosti léčby již nyní výrazně zlepšily každodenní život pacientů. Existují terapie, které velmi dobře kontrolují většinu pacientů s mírným až středně závažným onemocněním. Obecně je cílem léčby udržení příznaků v takové míře, aby nekomplikovaly každodenní život pacienta. Dnes se dá problém řešit také chirurgicky. Tato léčba sice vyřeší některé akutní potíže, ale zároveň s sebou nese další krátkodobé i dlouhodobé komplikace – tuto léčbu tedy většina lékařů zařazuje až jako poslední možnost.

Očekává se, že v budoucnu se podaří vyvinout další úspěšné způsoby léčby. Už nyní se pracuje na alternativních lécích, které by omezily nutnost používat kortikosteroidy, které jsou z dlouhodobého hlediska pro zdraví člověka dost škodlivé. Moderní léčba středně těžkých až těžkých případů zahrnuje také injekční podávání biologických látek.

Domácí léčba

Pomoci si můžete i přírodními prostředky. Nikdy samozřejmě nenahradí klasickou léčbu, ale mohou přinést úlevu a pomohou zvládat příznaky. Co se týče bylinek mohou pomoci kontryhel žlutozelený, kokoška či zlatobýl. Činnost střev zase posílíte pravidelnou konzumací borůvek, čaje z ostružinových listů nebo lněného olej.

Jednou z moderních alternativních metod je také použití tzv. helmintická terapie. Při této alternativní léčbě kolitidy střev jsou nemocným aplikována vajíčka červů tenkohlavce prasečího. Může to znít dost nepříjemně a nechutně, ale některým pacientům skutečně tato léčba přináší kýženou úlevu.

Dieta

Důležitou roli při léčbě hraje také speciální dieta. Je nezbytné změnit jídelníček a zařadit do něj vhodné potraviny. Musí se zajisti, aby strava byla kvalitní a s dostatečným obsahem železa a vápníku. Klíčový je i pravidelný pitný režim, probiotika a pravidelný pohyb. Právě cvičení dokáže podpořit činnost střev a zajistit jejich správné fungování.

Zdroj: Mayoclinic

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]