Artritida je nepříjemný zánět kloubů, který může mát v určité formě podobné příznaky jako bolesti ze zranění. Zjistěte, podle čeho spolehlivě odlišíte, že se skutečně jedná o artritidu a je potřeba zahájit vhodnou léčbu.
Jednou z nemocí, která se většinou objevuje v souvislosti se stářím, je právě artritida. Jde o zánět v kloubech s mnoha nepříjemnými příznaky. Pomoci mohou různé přípravky a hlavně režimová léčba, ale je velmi důležité odhalit problém co možná nejdříve, než se problém ještě více zhorší.
Proč artritida bolí
Důvodem pro bolestivost při artritidě jsou hned dvě příčiny. Jde o podráždění nervových zakončení kvůli zánětu a napětí v okolí kloubu, které je způsobeno přímo otokem. Problém se může vyskytovat víceméně v jakémkoliv kloubu na těle, takže se rozhodně netýká pouze rukou.
Typické a časté příznaky revmatoidní artritidy
- Bolest a otok v kloubech
- Ztuhlost
- Únava, deprese a podrážděnost
- Anémie
- Příznaky chřipky, jako je nevolnost, návaly horka a pocení
Méně časté příznaky:
- Ztráta váhy
- Oční zánět
- Revmatické uzliny
- Zánět v jiných částech těla (srdce, plíce, kůže)
V některých případech se artritida objevuje ve formě přechodných příznaků, kdy jde o záchvaty, které vždy na chvíli odezní a následně se mohou za pár týdnů či měsíců objevit znovu. Tyto nečekané záchvaty jsou velmi nepříjemné, protože se objevují náhle a dokážou komplikovat život klidně i ze dne na den. V tomto případě je i poměrně komplikovaná léčba a je nutné navštívit odborníka.
Různé příznaky u pacientů
Revmatoidní artritida nezpůsobí stejné příznaky u všech pacientů, což je velmi záludné a komplikované pro správnou diagnózu i výběr vhodného léku. Hlavně v případě některých kloubů například na zápěstí nebo u chodidel může být bolestivost velmi vysoká a značně komplikovat běžný život. Typická je hlavně ranní ztuhlost, kdy nějakou dobu trvá, než se klouby správně rozhýbou a začnou fungovat přesně tak, jak mají.
Lidé s bolestmi a otoky kloubů a ranní ztuhlostí, která trvá déle než půl hodiny, by měli navštívit revmatologa. Jasně totiž platí, že čím dříve začne léčba revmatoidní artritidy, tím je účinnější. Včasná diagnóza tak dokáže efektivně ulevit od nepříjemných bolestí a zabrání dalšímu rozvoji a komplikacím této nemoci.
Koho postihuje revmatoidní artritida?
Může postihnout kohokoli bez ohledu na věk nebo pohlaví, ačkoli většina pacientů je ve věku 40 až 50 let a ženy jsou třikrát více ohroženy než muži. Revmatoidní artritida není způsobena pouze genetickými faktory, i když jde o velký důvod, proč se onemocnění rozvine. Záleží totiž, jestli skutečně dojde k rozvoji zánětu, což je z velké části ovlivněno životním stylem i náchylností organismu a to nikdo nedokáže dopředu říci, než se daná nemoc skutečně začne projevovat svými typickými příznaky.
Zdroj: WebMD