Štítná žláza je velmi důležitý orgán s produkcí mnoha hormonů. Pokud však nefunguje správně a objevuje se snížení funkce, dochází k několika typickým příznakům, podle kterých lze tento problém odhalit.
Mezi častá onemocnění, která se vyskytují mezi lidmi, patří i problémy se štítnou žlázou. V takovém případě se může jednat buď o její nadměrné fungování, nebo naopak o nedostatečnou funkci, kdy nedochází k optimální tvorbě všech potřebných hormonů. V takovém případě se objevují typické příznaky a je vhodné doplňovat potřebné látky do těla správnými léky.
Pokud máte podezření, že vaše štítná žláza nefunguje správně, vždy navštivte lékaře a nechte si zhotovit potřebná vyšetření, která vám danou domněnku potvrdí nebo naopak vyvrátí.
Co je hypotyreóza, když štítná žláza nefunguje dostatečně
Hypotyreóza je problém, při kterém je štítná žláza neaktivní. Velmi často se objevuje hlavně u žen. Riziko se zvyšuje od 60 let věku. Problémem však může trpět i menší část mužů, kdy opět platí, že jde o problém hlavně v pokročilém věku. I tak se může stát, že se příznaky objeví u mladších lidí.
Nejběžnější příčinou hypotyreózy je autoimunitní problém, kdy tělo produkuje protilátky proti vlastním buňkám štítné žlázy. Ta se tak postupně ničí a dokáže správně plnit svou funkci, což je především tvorba některých velmi důležitých hormonů, které ovlivňují klíčové procesy v lidském těle.
Dalším důvodem, proč se toto onemocnění objeví, je operace štítné žlázy. Tehdy může dojít k jejímu odstranění z celé části nebo jenom z poloviny. Na vině mohou být i některé speciální léky, které se užívají především při psychiatrických poruchách jako je například bipolární porucha. Tehdy se užívá lithium, jehož vedlejším účinkem je právě zpomalení funkce štítné žlázy, takže právě tehdy se mohou objevit některé nežádoucí příznaky poruchy správných funkcí.
Příznaky poruchy štítné žlázy
- Únava
- Nedostatek energie
- Ospalost během dne
- Přibývání na váze
- Zadržování vody nebo nadýmání
- Řídnutí vlasů
- Suchá kůže
- Zácpa
- Problémy se soustředěním
Příznaky jsou poměrně variabilní, takže záleží na každém jedinci. Správná diagnostika je však velmi důležitá pro zahájení léčby za účelem potlačení některých příznaků a vyrovnání hormonální rovnováhy v těle pro správné fungování jednotlivých procesů.
Kdo může trpět poruchou štítné žlázy
- Lidé, kteří mají zároveň další autoimunitní onemocnění
- Pokud se v rodině vyskytují poruchy štítné žlázy a je pro to genetický základ
- Ti, kteří podstoupili ozařování oblasti štítné žlázy
- V případě samotné operace štítné žlázy
- osoby s psychiatrickými poruchami
- jednotlivci dostávající léky, jako jsou amiodaron nebo lithium
- osoby s určitými srdečními a kožními chorobami, které mohou souviset právě se štítnou žlázou
Zdroj: MedicalNewsToday