Během léčby se často vyžaduje, aby pacienti byli nalačno nebo se postili. Rozhodně tomu tak není u vakcíny proti COVID-19, odborníci doslova doporučují, aby se lidé před podáním dávky pořádně najedli, napili a měli dostatek energie.
Nalačno? Zatímco u odběrů krve je nutné, aby pacienti přišli v ranní čas nalačno, což znamená, že by neměli nic jíst, a dokonce i pít, při podávání vakcín proti koronaviru je tomu podle odborníků zcela naopak. Doktoři doporučují se před očkováním dobře najíst, aby se předešlo tělesné slabosti, a napít, aby nedošlo k dehydrataci. Proč je důležité se vyvarovat hladu, žízni nebo spánkovému deficitu a alkoholu u tohoto typu vakcíny?
Silný imunitní systém potřebuje podporu
Doktorka Katie Markley, lékařka z UCHealth Primary Care – Hilltop, se na svém blogu podrobně věnuje očkování proti onemocnění COVID-19 a odpovídá na otázky, které trápí mnoho lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat. Doktorka Markley doporučuje pro posílení imunitního systému, aby se lidé před příchodem do vakcinačního centra dobře najedli a doplnili nezbytné tekutiny. Tělo tak nebude podléhat slabosti, týká se to pacientů, kteří trpí nevolnostmi nebo strachem z injekcí, ale také pro běžnou populaci. Obdobně je vhodné se napít, aby nedošlo k dehydrataci. Tím se posílí obranyschopnost organismu.
Jídlo, pití a odpočinek
Obdobné stanovisko zastává také doktorka Allison Weinmann, lékařka z infekční kliniky Henryho Forda, která své rady ohledně očkování zveřejnila už v lednu. Pacienti by se podle doktorky Weinmann měli najíst a napít, ale též dostatečně odpočívat. Při plánování očkování si proto upravte denní režim tak, abyste noc před očkováním měli čas na řádný odpočinek, po ránu se zdravě najezte, doplňte nezbytné tekutiny a pak teprve odjeďte na očkování, dojde tak k plnému využití potenciálu očkovací látky a organismus bude mít více síly na rekonvalescenci.
Alkohol může snížit účinnost
Stejné rady dává i doktor Mallika Marshall z Chelsea General Hospital v Massachusetts, který zmiňuje kvalitní spánek v souvislosti s možnou nevolností. Lidé, kteří spali více než 7 hodin před očkováním netrpěli ve větší míře nevolnostmi. Z toho důvodů je dobré podle dr. Marshalla také konzumovat lehce stravitelné potraviny před očkováním a rozhodně by se noc před očkováním neměl konzumovat alkohol, který může způsobit dehydrataci nebo přímo kocovinu. To je i doporučení amerických zdravotních úřadů pro vyvarování se vedlejších účinků.
Alkohol má vliv na alergické reakce
Podle odborníků zvýšená konzumace alkoholu negativně zasahuje do imunitního systému a snižuje jeho výkonnost, proto je vhodné se ho před a po očkování vyvarovat. Podle doktorky Blanky Kaplan specializující se na alergologii a imunologii v Northwell Health v New Yorku může dokonce alkohol urychlit vznik alergických reakcí po očkování. „Jednoduše nepijte po dobu 24 hodin před očkováním a po něm,“ zní odpověď doktorky Kaplan, jak dlouhá abstinence v souvislosti s očkováním je nutná, aby nedošlo k vedlejším účinkům.
Zdroj: UCHealth, CDC