Železo je minerál důležitý především pro krvetvorbu a správné fungování kardiovaskulárního systému a rozvádění živin po celém těle. Nedostatek železa tak může způsobit řadu zdravotních problémů.
Optimální příjem železa z potravy nebo doplňků je základním předpokladem fyzické i psychické pohody, jeho nedostatek se totiž promítá prakticky do všech běžných aspektů života. Pokud tento stav trvá dlouhodobě, může přejít až do závažných zdravotních problémů, proto jsou také nedostatek železa či přímo anémie vždy odpovídajícím způsobem léčeny.
Snížená hladina železa v krvi má různé projevy, obvykle se však jedná o celkovou únavu, která může přejít až do potíží chronického charakteru. Důležitá je vždy včasná diagnóza, která pomůže nízkou hladinu železa opět vyrovnat účinnou medikací.
Železo a jeho nedostatek
V lidském těle slouží železo především k tvorbě hemoglobinu, jež pomáhá červeným krvinkám přijímat a uvolňovat kyslík. Ten je velmi důležitý pro fungování všech tělesných orgánů. Pokud se organismu nedostává odpovídající množství železa, není schopno vyrábět dostatek hemoglobinu a tím se snižuje jeho schopnost distribuce kyslíku, což má za následek specifické problémy ovlivňující celkové tělesné i duševní schopnosti člověka. Nedostatek železa může mít řadu příčin a nemusí být nutně spojený pouze se způsobem stravování, ale také s genetickými predispozicemi nebo s jinými onemocněními. S nízkou hladinou železa se mohou setkat především:
- ženy během menstruace nebo po porodu
- lidé konzumující potraviny s nízkým podílem masa (vegetariáni, vegani, frutariáni)
- lidé s chronickými zažívacími potížemi či poruchami nebo problémy s trávením (celiakie, Crohnova choroba)
Příznaky snížené hladiny a nedostatku železa
Nedostatečný příjem železa, a tedy nižší produkce hemoglobinu se obvykle v prvních fázích rozvije problému projevují především únavou a slabostí, které jsou dány primárně nedostačujícím okysličením vnitřních orgánů. Vedle únavy lze zaznamenat také další symptomy, obecně lze tedy říct, že základní příznaky zahrnují:
- nadměrnou únavu
- slabost
- vypadávání vlasů
- křehnutí nehtů
- časté bolesti hlavy
- blednutí kůže
- sníženou chuť k jídlu
- snižování teploty končetin
Diagnostika a léčba nedostatku železa
Nízkou hladinu železa odhalí lékař z krevního testu – u dospělých k tomu dochází během preventivní prohlídky, kdy se obvykle provádí také vyhodnocení krevního obrazu. Ten si může lékař vyžádat také samostatně, pokud uvedete dané příznaky, které naznačují rozvíjející se anémii z nedostatku železa. Na základě výsledků krevního obrazu je následně nasazena léčba, která zahrnuje obvykle doplňování železa přímo potravinovými doplňky, a dále také ideálně úpravu jídelníčku (doporučenou). V pokročilých fázích anémie může lékař přistoupit také k invazivním vyšetřením trávicího traktu.
Zdroj: WebMD