Správné fungování lidského organismu vyžaduje neustálé doplňování důležitých živin, které podporují jeho zdraví. Zjistěte, které vitamíny a minerály byste měli denně přijímat a v jaké stravě se nachází.
Lidský organismus je složitý systém, který ke svému fungování potřebuje přísun správných živin, jež podporují komplexní procesy, které v něm probíhají. Tyto živiny (vitamíny a minerály) pak napomáhají dobrému fyzickému i psychickému stavu, zlepšují jeho obranyschopnost a jsou prevencí řady nemocí. Zde je seznam živin, které by měl každý člověk pravidelně v odpovídajícím množství konzumovat, aby byl v dobré kondici.
Vitamíny a minerály důležité pro správné fungování lidského organismu
Nejdůležitějšími živinami potřebnými pro naše tělo jsou vitamíny a minerály uvedené níže.
Vitamín A
Vitamín A čili betakaroten prospívá především imunitnímu systém, obnově buněk a očím. Právě pro oči je betakaroten nezbytný a pomáhá předcházet jejich degenerativním nemocem. Nalezneme jej především ve vnitřnostech, mase, rybách a mléčných výrobcích, a dále v ovoci a zelenině (mrkev, sladké brambory, citrusové plody nebo brokolici).
Vitamín B1
Tiamin je vitamín důležitý především pro správné fungování mozku. Nalezneme jej v mase, rybách a cereáliích. Jeho nedostatek se projeví výrazným úbytkem hmotnosti, ochablostí svalové hmoty, ale i problémy s pamětí. Jeho zvýšený příjem je velmi důležitý pro těhotné a kojící ženy.
Vitamín B2
Riboflavin se uplatňuje především při růstu a obnově buněk. Nachází se v mase, mléku, vejcích a zelenině a velmi dobře funguje jako lék proti migrénám.
Vitamín B3
Niacin pomáhá ukládat energii, podporuje regeneraci kůže a tkání, a také funkci trávicí soustavy. Niacin můžete doplňovat z mléka, vajec, tuňáka, libového drůbežího masa či ořechů.
Vitamín B6
Vitamín B6 podporuje především nervový systém a fungování mozku a má také velký vliv na metabolismus hormonů, které ovlivňují náladu. Kromě toho slouží jako prevence rakoviny tlustého střeva. Tento vitamín se získává z brambor, necitrusového ovoce, libového masa a hovězích jater a luštěnin.
Vitamín B12
Tento vitamín je zodpovědný za ukládání energie, krvetvorbu a stavbu proteinů a DNA. Lidé s nedostatkem vitamínu B12 trpí neurodegenerativními stavy a také závažnými problémy trávicí soustavy. Doplňovat jej lze z vnitřností, masa, vajec a mléčných výrobků.
Vitamín C
Kyselina askorbová je důležitým antioxidantem, který podporuje imunitu a zdraví kostí, svalů a kůže. Zdroji vitamínu C jsou citrusové plody, ovoce a zelenina.
Vitamín D
Vitamín D je účinná živina, která působí protizánětlivě, přispívá k obranyschopnosti organismu a reguluje buněčný růst. Tělo jej získává z mořských ryb, vajec a také ze slunečního záření.
Vitamín E
Stejně jako vitamíny C a D, i vitamín E působí jako antioxidant, který chrání buňky a tkáně. Doplňovat jej lze z ořechů a různých semínek nebo rostlinných olejů.
Kyselina listová
Tento vitamín ze skupiny B je velmi důležitý pro růst a vývoj buněk (zejména v období těhotenství), a také pro správný metabolismus minerálů. Nachází se především v listových salátech, drůbeži, mase, ořechách či vnitřnostech.
Vitamín K
Vitamín K se podílí na produkci proteinů, které zajišťují zdravou krvetvorbu a silné kosti. Tento vitamín lze získat především z fermentovaných sójových produktů, a dále z listové zeleniny, brokolice nebo zeleninových šťáv.
Důležité minerály
Mezi pro tělo nejdůležitější minerály patří:
- vápník – podporuje zdraví zubů a kostí a lze jej získávat především z mléčných produktů a zeleniny
- chrom – pro nízký cholesterol a regulaci krevního oběhu, doplňuje se ze zeleniny a česneku
- jód – podporuje správnou funkci štítné žlázy, nachází se v mořských řasách a mléčných produktech
- železo – je nezbytné pro správnou krvetvorbu, získává se z červeného masa, kakaových bobů nebo ústřic
- hořčík – podílí se na správné funkci svalů, reguluje obsah cukru v krvi a podporuje tvorbu DNA, jeho zdrojem jsou ořechy, luštěniny či špenát
- draslík – je velmi důležitý pro ledviny, ale také srdce, mozek a nervový systém, získáte jej z brambor, banánů, listového salátu či rajčat
- selen – podporuje funkci štítné žlázy a imunitní systém, nachází se v ořechách, vnitřnostech, mořských plodech, mase a vejcích
- zinek – je zodpovědný za smyslové orgány čichu a chuti, také urychluje hojení, doplnit jej můžete z mořských plodů, masa, drůbeže, fazolí či bílého jogurtu
Zdroj: Healthline