Černý čaj je důležitou složkou, která je využívána při léčbě nebo prevenci pokud se jedná o naše oči. Využitelný je také zelený čaj, případně bylinné čaje. Zjistěte, proč nám pomáhá.
Čaj je vlastně nejstarší nápoj. Může být osvěžující, dokáže zlepšit náladu a zmírnit únavu. Obklady z černého čaje, ale také třeba z bylinných čajů, mohou přinést výraznou úlevu. Tradiční medicína čaj považuje za symbol zdraví a dlouhověkosti. Důležitou složkou čaje jsou polyfenoly, které určují jeho přínos pro zdraví. Většina těchto polyfenolů je součástí nefermentovaných čajů. Ačkoliv černý čaj považujeme za plně fermentovaný, stále tyto látky obsahuje a nelze říci, že by nebyl pro léčbu přínosem, právě naopak.
Důležitý antioxidant
Každý čaj je prvé řadě výborným antioxidantem, což jsou látky, které dnes považujeme za zdraví velmi prospěšné. Samy o sobě působí komplexně v našem organizmu, díky čemuž dokáží podporovat celou řadu procesů, které zlepší náš zdravotní stav. Jedná se zejména o:
- Zpomalení stárnutí tělesných buněk
- Zpomalování vývoje rakovinných buněk
- Zmírňování zánětu
- Antibakteriální účinky
Obecně je tedy konzumace každého čaje zdraví prospěšná. Čaj může pomoci třeba také při poruchách paměti. Každopádně je však základem pro léčbu různých očních chorob u dospělých, dětí, ale i u zvířat.
Ošetření očí aneb jak na co?
Pokud není zbytí, může se pro ošetření očí použít také čajových sáčků, které však obecně jsou spíše kvalitativně horším řešením. Lepší je využít klasických čajových lístků, kdy v závislosti na způsobu aplikace použijete vatu, vatové tyčinky nebo gázové polštářky. Pamatujte na to, že je potřeba pro každé oko provést aplikaci zvlášť, abyste případně nešířili infekci z jednoho oka do druhého.
Nejčastěji se čajová kůra používá pro zmírnění bolestivého stavu očí, případně pro zlepšení pružnosti pokožky kolem očí. Může zmírnit otoky a zarudnutí sliznic. Využít ji můžete při zánětu spojivek, slzení, po vniknutí cizích předmětů do oka nebo u jiných způsobem podrážděných očí.
K ošetření očí používejte vždy čerstvý čaj, nepřechovávejte čajový obklad po dlouhou dobu. Po delší době totiž může dojít k množení bakterií. Nakonec vezměte v úvahu vždy to, že čaj sám o sobě není považován za lék, ale slouží především jako doplňující úleva pro oči. Problémy s očima řešte především primárně se svým lékařem.
Pomohou i bylinky
Na oční problémy mohou pomoci také bylinné čaje, jako je například heřmánek, tymián, šalvěj, lipový čaj, šípkový čaj, čaj z třešňových květů nebo měsíček lékařský. Bylinky v podobě čaje léčí nejen vnitřně, ale právě i touto cestou.
Naopak důrazně nedoporučujeme využívat různých čajů s aromatickými přísadami, typicky tedy například ovocných čajů. Tyto čaje mohou naopak způsobit různé alergické reakce a vaše problémy s očima ještě prohloubit.
Zdroj: Healthline