Přátelský mikrob, který se hojně vyskytuje ve vnitřnostech lidí starších 100 let může snížit produkci chemické látky spojené s kardiovaskulárními chorobami.
Ve srovnání s mladými lidmi mají lidé, kteří žijí přes sto let ve střevech průměrně patnáckrát více bakterie E. limosum. Právě protizánětlivé vlastnosti této bakterie prý mohly těmto lidem pomoci dožít se vysokého věku. Nyní vědci z univerzity v Ohiu odhalili, jak může tato bakterie snížit riziko kardiovaskulárních nemocí.
Bakterie ovlivňují naše zdraví
V laboratorních kulturách E. limosum našli důkazy naznačující, že organismus brání produkci chemické látky zvané trimethylamin (TMA). Předchozí výzkum spojil TMA s aterosklerózou. „Během posledního desetiletí se ukázalo, že bakterie v lidském střevě ovlivňují naše zdraví mnoha způsoby. Organismus, který jsme studovali, ovlivňuje zdraví tím, že brání tomu, aby se problematická sloučenina zhoršila, “říká hlavní autor studie prof. Joseph Krzycki.
Podle jeho slov je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, že tato bakterie má terapeutickou hodnotu. Ale přesně k tomu směřují. Jiné střevní bakterie produkují TMA, když rozkládají L-karnitin, který je přítomný v rybách a masu. Někteří lidé užívají L-karnitin jako doplněk stravy na hubnutí. Důkazy o těchto účincích jsou však smíšené. Vědci zjistili, že E. limosum produkuje enzym, který odstraňuje chemickou skupinu zvanou methyl z L-karnitinu. To zase zabrání jiným bakteriím ve střevě přeměnit živinu na TMA.
Bakterie mají terapeutický potenciál
„Bakterie to dělá pro svůj vlastní prospěch, ale má následný účinek na snížení toxicity TMA,“ říká profesor Krzycki. „Doposud jediné známé střevní mikrobiální reakce s L-karnitinem zahrnovaly jeho převedení do špatné formy.“ Experimenty vědců ukázaly, že E. limosum produkuje enzym zvaný MtcB pouze v přítomnosti L-karnitinu. To naznačuje, že se bakterie přizpůsobila konzumaci živiny jako součásti své stravy.
Výzkum je stále ještě v plenkách, ale vědci naznačují, že bakterie může mít terapeutický potenciál – nejen jako prostředek ke snížení zánětu ve střevě, ale také jako prostředek k prevenci srdečních onemocnění. K prokázání možných výhod budou nutné klinické studie na lidských dobrovolnících. Profesor Krzycki věří, že je stále ještě co učit o tom, jak střevní bakterie ovlivňují naše zdraví prostřednictvím obrovské škály chemikálií, které tráví a produkují.
Zdroj: MedicalNewsToday