Od počátku pandemie se zkoumají různé souvislosti mezi různými charakteristikami pacientů a vlivem na průběh a riziko onemocnění nemocí covid-19.
Jelikož pandemie trvá již více než rok, podařilo se odhalit některé zajímavé souvislosti. Je například jisté, že průběh nemoci výrazně zhoršují některé civilizační choroby, jako je obezita nebo cukrovka.
Hraje roli krevní skupina?
Původně se řada studií také odkazovala na to, že vliv bude mít i krevní skupina. Na základě různého pozorování a testů se ukázalo, že většina pacientů s těžkým průběh má celosvětově krevní skupinu A. Na druhé straně rizikového spektra naopak stáli nositelé krevní skupiny 0, která byla považována za nejméně rizikovou. Podle nejnovějších studií se však zdá, že krevní skupiny nehrají takovou roli, jak se dříve tvrdilo.
Nová studie má překvapivé závěry
Skupina vědců z několika univerzit ve Spojených státech představila nový výzkum, který předchozí poznatky výrazně relativizuje. Podařilo se jim totiž získat z data obrovského množství různých pacientů a měla tedy jedinečnou možnost porovnat vzájemné souvislosti – v rozsahu, v jakém to jiná studie zatím neměla možnost provést. Právě z toho důvodu se dá na tyto výsledky poměrně spolehnout – minimálně co se týče moderní euroamerické populace. Lze očekávat, že velmi podobné výsledky by byly prokázány i v Evropě. V podstatě se nepodařilo najít žádnou významnou souvislost mezi krevní skupinou a pravděpodobností onemocnění nemocí covid-19.
Rizikové faktory
Ukázalo se naopak, že významný vliv mají jiné faktory. Je to například vysoký krevní tlak, který může být pro pacienty s koronavirem potenciálně smrtelný.
Velice rizikovou skupinou jsou také kuřáci. Studie prokázala jednoznačnou spojitost mezi dlouhodobými kuřáky a vážným průběhem nemoci, který nezřídka končil smrtí nebo trvalými následky. Je jasné, že dlouhodobé kouření v případě onemocnění koronavirem zvyšuje šance pro rozvinutí závažných infekcí.
Potvrdilo se, že většina dlouhodobých zdravotních problémů zvyšuje riziko úmrtí na covid-19. Může se jednat o kardiovaskulární onemocnění, respirační problémy, obezitu, rakovinu, nemoci jater a ledvin či poruchy imunity. Při všech těchto nemocech roste riziko úmrtí nebo trvalých následků.
Co může pomoci?
Velmi důležité je nezapomínat na prevenci civilizačních chorob, jako je diabetes 2. typu, hypertenze, obezita nebo stres. I jednoduchá každodenní opatření vám mohou pomoci snížit riziko nákazy. Dopřejte si dostatečné množství spánku, nestresujte se, vsaďte na pravidelný pohyb a vyváženou stravu. Samozřejmě je nutné dodržovat i další režimová opatření jako je pravidelné mytí rukou, nošení respirátoru, omezení sociálních kontaktů apod. To vše může pomoci a ochránit vás před vážnými následky.
Zdroj: MedicalNewsToday