Pepek námořník nedal na špenát dopustit, protože jej udržoval v kondici a rostly mu díky němu svaly. V době, kdy se objevil v prvních komiksech, měl také špenát být lékem proti šerosleposti. Kromě toho také harmonizuje krevní tlak nebo zvyšuje vitalitu.
Svaly jako Pepek námořník? Budete se divit, ale možné to je! Špenát totiž obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, ale také přírodní steroid, který napomáhá růstu svalů. Zelené listy špenátu jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, pomáhají srovnat krevní tlak i navrátit vitalitu. Proč ještě byste měli konzumovat špenát každý den čerstvý i vařený?
Z Persie přes Španělsko do zbytku Evropy
Špenát setý pochází z oblasti jihovýchodní Asie. Z oblasti Persie se poté rozšířil na sever Afriky a odtud se semínka dostala kolem roku 1100 až do Španělska, ze kterého se špenát rychle rozšířil do zbytku Evropy. Již ve středověku se používal k jídlu, ale také jako léčivka. Později byl největším propagátorem špenátu dozajista Pepek námořník, který nedal na špenát dopustit, a právě díky komiksové postavičce ze třicátých let 20. století se špenát dostal do povědomí široké veřejnosti a konzumentů.
Zdroj vitamínů a minerálů
Špenát je důležitá listová zelenina a obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, především je zdrojem vitamínů A, C, E, K a řady B, kyseliny listové, hořčíku, manganu a železa. Právě železo mělo být oním zdrojem Pepkových svalů, ale podle vědců špenát obsahuje železa obdobně jako jiná listová zelenina a za Pepkovými svaly stojí přírodní steroid, který podporuje růst svalů až o 20 %.
Proti únavě a pro zvýšení vitality
Právě díky obsahu vitamínů konzumací špenátu dochází ke zvýšení energie a vitality. Zelené listy zbaví také únavy, protože se jejich konzumací zlepšuje průtok a kvalita krve. Vlivem vitamínu E, který je důležitým antioxidantem, navíc dochází ke zlepšení stavu pleti. Tím ale výhody konzumace špenátu nekončí.
Špenát zlepšuje zrak
Mimo zmíněných vitamínů, u očí hlavně vitamín A, a minerálů, obsahuje špenát blahodárné látky betakaroten a lutein, které jsou důležité pro dobrý zrak. Odborníci proto doporučují špenát v boji proti šerosleposti. Vhodnější je špenát vařený, díky kterému se betakaroten vstřebává snadněji. Lutein navíc chrání oči i před UV zářením a vznikem šedého zákalu.
Harmonizuje krevní tlak
Hodně draslíku a málo sodíku, právě proto je špenát ideální pro pacienty s hypertenzí. Ke snížení hladiny krevního tlaku přispívá nejen vysoká hladina draslíku, ale současně obsažená kyselina listová, která má vliv na uvolnění cév a tepen.
Na vitalitu a krásu
Být zdravý a silný jako Pepek námořník? Ano, kromě přírodního steroidu, který umožňuje růst svalů, obsahuje špenát antioxidant koenzym Q-10, který hraje roli nejen při posilování svalů, ale snižuje také svalovou únavu nebo účinně působí proti stárnutí buněk a napomáhá jejich regeneraci. Ve spojení s vitamínem E navíc dochází k vyhlazení a zlepšení stavu pokožky.
Zdroj: EatThis