Za různými obtížemi, stojí všelijaké příčiny. V případě nemocí to mohou být i nepříliš diskutovaní paraziti. Projevují se různými příznaky.
Necítíte se ve své kůži, trpíte průjmy, máte vyrážku, jste unavení nebo bez příčiny ztrácíte hmotnost? Toto a mnohé jiné jsou příznaky, které signalizují možný výskyt parazitů. V takovém případě by bylo vhodné to podrobněji prozkoumat. Parazitů je celá řada a existují mnohá vyšetření, která odhalí jejich výskyt v lidském těle. Je třeba si uvědomit, že je také nemusí nalézt, a pak se uvedené symptomy budou stahovat na jiné průvodce potíží.
Co to je parazit
Parazit je organismus, který ke svému životu potřebuje hostitele. Tedy jiný organismus, od kterého získává potravu ke svému přežití. Mohou být živočišného i rostlinného původu. Lidé se hlavně potýkají s živočišnými parazity, které se do těla dostanou paradoxně opět pomocí potravy. Všichni známe třeba fakt, že syrové maso je nebezpečné z možného výskytu tasemnice. Mezi nejznámější prvoky nalezené v lidském těle pak patří prvoky, škrkavky a ploché červy.
Jak se parazit projevuje
Ne vždy se objeví příznaky. Někdy se stává, že parazit žije ve vašem těle i desítky let a až poté se začnou objevovat problémy. Například u již zmíněné tasemnice, je to docela běžný průběh jejího života. Ve chvíli, kdy je moc velká, se začnou zvětšovat a šířit první bolesti břicha.
To, že jste doposud byli velmi hubení, nikoho nenapadlo označit za problém. Můžete také trpět zácpou, apatií, anémií nebo průjmem. Vyskytuje se teplota, bolest hlavy a břicha anebo emoční nerovnováha.
Hlavně u dětí je velmi těžké odhalit možného nežádoucího návštěvníka. Je potřeba sledovat jejich chování a zvyklosti. Změnila se nějak jejich nálady, vyžadují příliš sladkostí, drbou se nebo si na něco stěžují? U malých dětí se také přidruží vyrážka, průjem, horečka, kašel a někdy i nechutenství se zvracením. Vždy když něco takového začne, zbystřete a nechte potomka vyšetřit lékařem. Pokud se dítě neustále škrábe v okolí konečníku může to být vliv nedostatečné hygieny anebo klidně i výskyt roupů.
Jak probíhá vyšetření
Nejde o žádné invazivní vyšetření. Jde o naprosto jednoduchou věc. Testy se provádí ze stolice. Někdy postačí rychlý výtěr u doktora, jindy je třeba většího vzorku. Pak je potřeba donést vzorek samotné stolice. Pokud už je nemoc rozsáhlá, může se odebrat i krev. Ta však zjišťuje množství protilátek a nejedná se o průkaznou metodu vyšetření.
Test může provést laboratoř, které to pošle lékař nebo si můžete zakoupit domácí sadu k odběru a sami si diskrétně poslat vzorek. Poté už jen čekáte na výsledek, podle kterého se dále zařídíte. Buď navštívíte doktora anebo budete pátrat po další možné příčině potíží.
Zdroj: WebMD