Většina příznaků onemocnění ledvin se objevuje velmi pozdě, takže nemoc zůstává dlouhou dobu bez povšimnutí. Zjistěte, kdy je potřeba mít se na pozoru a co patří mezi obvyklé i méně obvyklé příznaky onemocnění.
Ledviny jsou párový orgán, který slouží převážně k udržování hladiny minerálů v těle a odstraňování odpadních látek. Pokud jsou ledviny poškozeny, onemocnění se primárně projeví jako problém s močením. Ledviny jsou ale dlouhou dobu schopny svoji dysfunkci kompenzovat, proto k odhalení onemocnění dochází často velmi pozdě. V naší populaci je proto velké množství lidí, kteří trpí chronickým onemocněním ledvin, ale nevědí o tom. Jak se toto onemocnění projevuje?
Obvyklé i neobvyklé příznaky onemocnění ledvin
Nedostatek minerálů v těle se může navenek projevovat jako suchá a svědivá pokožka. Pro onemocnění ledvin je úbytek minerálů typickým znakem. Pokud totiž ledviny nejsou schopny udržet požadovanou rovnováhu živin a minerálů, dochází k jejich úbytku v kostech a následnému projevu na naší pokožce. Zhoršená funkce ledvin se projevuje také svalovými křečemi. Může za to opět nedostatek potřebných minerálů a to převážně nepoměr hladiny vápníku a fosforu v těle.
Mezi příznaky, které nemusíme vůbec zaznamenat, se řadí moč s vysokým obsahem pěny. Pěna v moči nás upozorňuje na to, že naše tělo vylučuje velké množství bílkovin. Pokud v našem těle dochází k hromadění odpadních látek, naznačuje to sníženou funkci ledvin a jejich nemožnost krev dostatečně čistit. To se může projevit také změnou naší chuti, veškeré potraviny nám budou připomínat chuť kovu. Doprovodným projevem je také zápach z úst.
Kdy je potřeba zvýšená opatrnost a dohled odborníka
Na selhání ledvin mohou mít vliv i ostatní onemocnění. Zvýšenou pozornost stavu našich ledvin bychom měli věnovat pokud trpíme cukrovkou nebo máme problémy s vysokým krevním tlakem. Vysoký krevní tlak nastává, když krev prochází cévami větší silou. Tento nátlak má negativní dopad na ledvinovou tkáň. Neléčená cukrovka způsobuje, že hladina cukru v naší krvi není kontrolována. V důsledku toho trpí právě ledviny, jejichž funkcí je také čištění krve.
Nejčastějším důvodem selhání ledvin jsou podle posledních statistik ledvinové kameny. Ty vznikají hromaděním minerálů v ledvinách. Menší kameny mohou být dlouhodobě bezpříznakovým projevem onemocnění, kameny větších rozměrů způsobují pacientovi bolest. Další častou příčinou selhání ledvin je infekce. Ta je způsobena bakteriemi, které se do ledvin dostávají z močových cest. Doprovodným projevem infekce he horečka, zvracení a bolest v oblasti třísel.
Zdroj: Healthline