Mezi nejběžnější infekce, které postihují naše hrdlo, se řadí faryngitida, laryngitida a tonsilitida. Jsou zodpovědné převážně za to, že nás bolí krk, ale i za výskyt dalších projevů, které doprovázejí respirační onemocnění.
Hlavním příznakem, který nám naznačí, že s naším hrdlem není vše v pořádku, je bolest při polykání. Můžeme také pociťovat sucho v ústech a krku, pocit pálení a nebo svědění. Velmi často jsou nemocí zasaženy také naše hlasivky, proto dochází k tomu, že se náš hlas mění na chrapot. Onemocnění mohou doprovázet i příznaky, které se netýkají přímo krku. Patří k nim rýma, kašel, bolest hlavy a svalů nebo například horečka.
Jaké jsou příčiny onemocnění a čemu se raději vyhýbat
Mezi nejčastější příčiny vzniku infekce hrdla se řadí nachlazení nebo chřipka. Může se jednat ale i o doprovodný příznak vážnějšího onemocnění, a to například příušnic, planých neštovic nebo spalniček. Bolest v krku mohou způsobit také bakterie, nejčastěji se u nás vyskytuje streptokok. Velký vliv na vznik infekce v našem krku má také vzduch, který dýcháme. Pokud je příliš suchý, přispívá k vysoušení vlhkosti v krku, což vede ke vzniku nepříjemných pocitů. Může se ale také jednat o doprovodný projev alergie.
Pokud pociťujeme bolest v krku, měli bychom omezit nebo zcela vynechat kouření. Nedoporučuje se také konzumace kofeinových nápojů, kyselých džusů nebo například zeleného čaje. Z našeho jídelníčku bychom měli vynechat smažené jídlo, při jeho konzumaci totiž dochází k podráždění hrdla. Doporučuje se odpočinek, proto bychom se měli vyhnout intenzivnímu cvičení. Není ideální navštěvovat veřejná místa, kde se můžeme dostat do kontaktu se studeným a suchým vzduchem nebo dalšími nemocnými lidmi.
Jak bojovat s bolestí krku přírodní cestou
Infekce hrdla se mimo jiné vyznačuje také tím, že samovolně odezní během několika dní. Ke zmírnění bolesti v krku a našeho nepohodlí ale může přispět pár osvědčených přírodních rad. Doporučuje se kloktat teplou vodu se solí. Tato kombinace pomáhá ke snížení zánětu a podráždění. Také prokrvuje dutinu ústní a odstraňuje z ní mikroorganismy. Konzumujte převážně teplé tekutiny, v případě infekce má hrdlo tendenci vysychat, a proto ho musíme dostatečně a pravidelně zvlhčovat.
Při bolesti v krku je také vhodné konzumovat pouze měkká jídla. Vyhýbejte se tvrdým pokrmům, jako jsou chleba, hranolky nebo popcorn. Ideální je konzumace vařených vajec, vařených těstovin nebo dušené zeleniny. Dostatečně odpočívejte a na krk si naneste teplý obklad. Zmírníte tak bolest, a polykání pokrmů pro Vás bude jednodušší a méně bolestné. Pokud Váš zdravotní problém neustává ani po 7 dnech, kdy aplikujete výše uvedená doporučení, navštivte svého doktora a konzultujte svůj zdravotní stav s ním.
Zdroj: Healthline