Spánek je důležitý pro naši regeneraci, ale i pořádný odpočinek. Často se nám ale stane, že se během noci probudíme a následně nemůžeme usnout. Víme, proč tomu tak je.
Probuzení během nočního spánku není nijak ojedinělé. Vyskytuje se skoro u každého z nás. Problém nastává ve chvíli, kdy již nejsme schopni opětovně usnout. Podle tradiční čínské medicíny existují v našem těle speciální meridiány. To jsou body, kterými putuje energie našeho těla. A právě ty jsou úzce propojeny s časem a dokážeme podle nich určit, jaký zdravotní problém nás trápí. Tento časový systém je totiž rozdělen na 12 úseků a každý z nich odpovídá specifickému orgánu našeho těla.
Neklidný spánek nás může upozornit na závažné onemocnění
Opakované probouzení v určitou hodinu nás varuje před zdravotními problémy. Neměli bychom tuto skutečnost proto ignorovat, protože nás tak tělo může varovat ještě dříve, než se objeví první symptomy. Podle staré čínské víry totiž během spánku komunikujeme s Vyšší mocí a ta nám vede po naší duchovní cestě. V období mezi 23 a 1 hodinou v noci je aktivní náš žlučník. Ten je úzce propojen s emoční frustrací. Kromě kontroly zdravotního stavu je také zapotřebí se zamyslet, proč se cítíme, že nám někdo ublížil. Doporučuje se, zavést do svého denního režimu dechové cvičení a cvičení odpuštění.
Probouzení mezi 1 a 3 hodinou ranní nám naopak značí velký hněv. Tento meridián je úzce spojen s játry. Pro lepší spánek nám postačí vypít před spaním sklenici studené vody. Zapomínat bychom ale neměli na to, že je zapotřebí si během dne najít čas na odpočinek a meditaci, jedině tak se vnitřního hněvu zbavíme a nalezneme v sobě klid. Problémy se spánkem mezi 3 a 5 hodinou naznačují, že k nám promlouvá Vyšší moc. Toto období je spojeno se smutkem. K lepšímu spánku nám pomohou modlitby a hluboké dýchání.
Jak mohu kvalitní spánek podpořit
Probuzené mezi 5 a 7 hodinou ranní je spojeno s tlustým střevem a naznačuje nám, že máme v sobě emoční bloky. Pokud chceme ještě usnout, je zapotřebí se protáhnout a dojít si na toaletu. Příčiny buzení ale mohou být zakořeněné i ve špatných podmínkách pro náš spánek. K těm se řadí například nevhodná teplota v místnosti nebo nesprávně zvolené matrace. Vzduch v místnosti, ve které spíme, má na náš spánek velký vliv. Pokud totiž zvolíme nesprávnou teplotu, dochází k narušení naší termoregulace. Podle provedených studií je kvalitnější spánek zajištěn v chladné místnosti.
Pokud je totiž vzduch v místnosti příliš teplý a suchý, dochází k podráždění našich dýchacích cest. I to může být důvod, proč se v noci probudíme. Teplota v pokoji by měla být na rozmezí od 17 do 23 stupňů Celsia.
Pozornost bychom ale měli věnovat také matraci. Aby se nám dobře spalo, je doporučeno mít pohodlnou matraci s anatomickými vlastnostmi. V ložnici by také nemělo být světlo, ale naopak naprostá tma. Jen díky tomu může v našem těle docházet k produkci melatoninu, hormonu zodpovědného za kvalitní spánek.
Zdroj: WebMD