Zejména při sportu je běžné, že k nějakému zranění dříve či později dojde. Člověk by měl proto vědět, co v takovém případě dělat. Pro rychlejší léčbu zvrtnutého kotníku existuje několik cest.
Ke zvrtnutí kotníku dochází po natažení, v horším případě dokonce po zlomení jednoho nebo více vazů. Příznaky tohoto úrazu jsou otoky, modřiny a silná bolest. Délka léčby v tomto případě závisí na tom, o jak velké podvrtnutí se jedná. Vždy byste se měli zastavit u lékaře na pořádné vyšetření, abyste mohli určit závažnost úrazu a postup léčby. Pokud nemáte tuto možnost, spolehněte se na tyto přírodní metody.
Metoda 4 pravidel, kterou můžete aplikovat hned
Při zvrtnutí kotníku byste nikdy neměli vynechat tyto čtyři kroky. První je použití ledu, jelikož chlad působí protizánětlivě a zmírňuje bolest, která s podvrtnutím přichází. Pokud ho použijete rychle, můžete zabránit vzniku velkého otoku. Odpočinek je druhým krokem, který musíte pro úspěšnou léčbu dodržet. Vyvýšení postižené končetiny je třetím krokem, díky kterému můžete předejít modřinám a otokům, jelikož pomáhá žilnímu návratu. Posledním krokem je komprese neboli stažení postiženého místa. Tento krok vám poskytne efektivnější odpočinek.
Správná strava pomůže k rychlejšímu hojení
Doporučuje se pití minerálních vod a konzumace potravin, které obsahují omega-3, jež dodávají tělu mastné kyseliny. Protizánětlivým účinkem bude působit řepkový olej či oleje z ořechů a samotný příjem ořechů také nebude na škodu. Pro doplnění vitamínů bude vhodné zařadit do stravy kopřivu, zelí, jablka či broskve. Vyvarovat byste se měli červenému masu a přemíře mléčných výrobků, čajů a kávy.
Obklad ze zeleného jílu je na podvrtnutí nejúčinnější
Obklad z jílu je nejen velice účinný na léčbu podvrtnutí, ale jeho použití je navíc naprosto jednoduché. Jednoduše ho smíchejte s vodou, aby vytvořil tekutou kaši, a tu následně naneste na postižené místo. Obmotejte ho jakoukoliv fólií a nechejte působit okolo hodiny. Následně opláchněte. Postup můžete opakovat několikrát denně v kombinaci s ledováním.
Přírodní prostředky na bázi éterických olejíčků
Existuje několik užitečných éterických olejů s analgetickým účinkem. Pořídit si můžete například olej ze slaměnky či smilový olej. Oba dva působí proti infekcím a urychlují hojení. Esenciální olej ze zimostrázu či mátový olej mají studený analgetický účinek a jsou také protizánětlivé. Od každého oleje vám stačí 2 kapky, které vmasírujete do postiženého místa.
Zdroj: Healthline