Trávicí problémy a s nimi spojená zácpa jsou velmi nepříjemnou komplikací, která může trvat i několik dní. Existuje pár jednoduchých rad, jak se těmto problémům dá vyhnout. Prozradila je lékařka Elaine K. Luo.
Zácpu obvykle provází bolesti, tlak a nafouklé břicho. Nejedná se o nijak ojedinělý jev, naopak, každý třetí člověk pravidelně problémy s vylučováním trpí. Podle průzkumů se tyto problémy častěji vyskytují u žen než u mužů a mohou se opakovat i několikrát do měsíce. Větší frekvence zácpy se u ženy vyskytuje během těhotenství, menopauzy nebo ve vyšším věku. K jejímu výskytu přispívá nesprávná životospráva, nedostatek pohybu, ale také nadměrná konzumace omamných látek.
Zácpa má svoji vlastní definici
Problémy s vylučováním se jako zácpa definují ve chvíli, kdy na toaletu chodíme méně než třikrát týdně. Komplikace, které s sebou zácpa přináší, ale nejsou jen v oblasti břicha. Postupem času se u nás mohou rozvinout hemoroidy, plísňové infekce nebo cystitida. Často se ale může jednat i o dědičný problém, který se v naší rodině vyskytuje po dlouhé generace. I zácpu je možné odlišovat, a to hlavně podle toho, jaká je její příčina a s jakou frekvencí se u nás problémy s vylučováním vyskytují.
V případě problémů s vylučováním můžeme hovořit o zácpě tranzitní, terminální nebo funkční. Tranzitní zácpa je spojená s nízkou pohyblivostí tlustého střeva a stolice, kterou vylučujeme, je tvrdá a suchá. Terminální zácpa je spojená s problémy se samotným vylučováním. K tomu dochází sporadicky, v menší frekvenci než třikrát do týdne. Funkční zácpa je obvyklá u těch lidí, u kterých nebyla nalezena žádná příčina zdravotních problémů, a důvod zácpy může být psychologický.
Jak si pomoci domácí a přírodní cestou
Prvním krokem, který můžeme udělat, abychom podpořili funkci našich střev, je konzumace potřebného množství vlákniny. Toho dosáhneme pomocí pojídání dostatečného množství ovoce a zeleniny. Tyto potraviny konzumujeme ideálně v bio kvalitě, protože pesticidy, kterými jsou potraviny ošetřovány, mohou zácpu podporovat. Pomoci nám může také sušené ovoce, například švestky.
Pozornost ale musíme věnovat i tomu, jestli jíme dostatek jídla. Pokud totiž jíme málo, nedá se očekávat, že budeme mít častou stolici.
Pokud ale chceme sáhnout po lécích, mnohem lepším řešením než chemické produkty jsou tablety vyrobené z přírodních surovin. Jedná se o tablety z pšeničné trávy, ječmene nebo spiruliny. Můžeme je po malých dávkách přidávat do džusů nebo smoothies. Je potřeba také dodržovat pitný režim, protože k tomu, aby zbytky jídla ve střevech správně postupovaly, je potřeba, aby byla dostatečně hydratována. Ideální je denní konzumace 2 litrů vody, zejména čisté, bez obsahu barviv a cukrů.
Zdroj: Healthline