Jak správně čistit jednotlivé části těla. Pravděpodobně to celý život děláte špatně

Fotografie: Freepik

Správnou hygienou ke zdravému životu aneb jak se správně starat o hůře dostupné části vašeho těla. Jednoduchý návod vám poradí, jak na to.

Hygiena je velmi důležitá, a proto je potřeba o ni pečlivě dbát a věnovat se jí skutečně každodenně. Jen tak totiž naše tělo dokážeme zbavovat vnějších bakterií, a vyhýbat se tak nejrůznějším virům nebo parazitům, na něž běžně narážíme. Na těle je však hned několik míst, kterým bychom při hygieně měli věnovat zvýšenou péči a na něž bychom se měli speciálně zaměřit. Zde je tedy přesný návod, jak na to, podle kterého možná zjistíte, že jste to celou dobu dělali nesprávně.

Pupík

Pupík je místem, jehož čistotu mnoho lidí zcela ignoruje a počítá ho za odbavené při běžném mytí zbytku těla. Ačkoliv se to nezdá, na tomto místě se velmi snadno hromadí nečistoty, které mohou vyústit dokonce až v zánět a jiné nepříjemnosti. Pravidelné čištění této oblasti je tedy nezbytné a je důležité se mu správně věnovat.

Proto zhruba jednou nebo dvakrát týdně namočte do alkoholu vatovou tyčinku a krouživými pohyby toto místo vyčistěte. Opakujte to do té doby, dokud nebude povrch tyčinky zcela čistý a poté pouze vytřete zbytky alkoholu, a to ručníkem nebo opět vatovou tyčinkou, tamponkem či jiným měkkým savým materiálem.

Uši

Čištění uší patří mezi velmi důležité kroky každé správné hygieny. Avšak může se jednat o docela nepříjemný úkon, a to zejména pokud ho provádíte nesprávným způsobem, a dokonce si tím škodíte. Podle odborníků by se totiž uši vůbec neměly čistit vatovou tyčinkou, neboť jí pouze veškeré nečistoty zatlačujete hlouběji do ucha. Správně by se měla použít tato metoda:

Nejdříve si do ucha nakapete několik kapek dětského oleje, který napomůže nahromaděný ušní maz uvolnit, a tím se bude mnohem lépe čistit. Další den do ucha nanesete pouze pár kapek teplé vody a poté otočením hlavy směrem do boku necháte vodu společně s nečistotami vytéct. Kraje ucha pak můžete protřít vatovou tyčinkou nebo tamponkem, a ucho tak dočistit a zároveň vysušit.

Jazyk

Ústní hygiena je samostatným krokem, který by každý měl absolvovat minimálně ráno a večer, nejlépe však také během dne, a to vždy po jídle. Nejedná se však pouze o čištění zubů a mezizubního prostoru, je totiž nutné do tohoto kroku zařadit také jazyk. Na ten se totiž během dne dostávají jak nejrůznější bakterie, tak i zbytky jídla, které na něm poté tvoří tenkou vrstvu. Ta může být zdrojem nepříjemného zápachu, přestože zuby máte čisté.

Fotografie: Freepik

Je proto důležité věnovat jazyku zvláštní pozornost a samostatně ho čistit. Nejlépe samostatnou škrabkou na jazyk, kterou pouze opřete o jeho zadní část, a pomalým tahem směrem dopředu ho zbavujete vzniklého plaku. Pokud však takovou škrabku nemáte, lze použít také kartáček na zuby, jímž toto čištění můžete provádět také.

Lokty

Lokty patří mezi ty části těla, o kterých si mnohdy ani neuvědomujete, že je máte. Zejména tedy co se čištění týče. Jelikož se však jedná o pravidelně ohýbané a namáhané místo, může jeho kůže hnědnout, praskat a vysušovat se. Doporučuje se tedy zhruba jednou týdně ošetřit lokty peelingem a krémem, který tuto kůži zbaví odumřelých částí a dokonale ji zjemní.

Záda

Umytí zad patří mezi nejnáročnější části celé každodenní hygieny a pokud nejste zrovna ohební gymnasté, může nastat problém. Pustit vodu a umýt ty části, na něž alespoň trošku dosáhnete, však vůbec nestačí. Zkuste proto použít speciální mycí kartáče, které vám s tímto úkonem dokonale pomohou. Záda tak budou čistá, zbavená odumřelých částí i nahromaděných bakterií a když poté někoho z rodiny poprosíte, aby vám na ně nanesl malou vrstvu krému, budou i dokonale hydratovaná.

Obličej

Další samostatnou částí každodenní hygieny je také mytí obličeje. O ten byste měli pečovat opravdu svědomitě, neboť je neustále vystavován všem vnějším vlivům a celé řadě bakterií. Na jeho mytí se však nedoporučují klasická pěnivá mýdla, která pokožku mohou vysušovat a poškozovat. Zkuste tedy místo nich sáhnout pouze po přírodních mycích prostředcích a vlažné vodě. Vaše pokožka pak bude čistá a hydratovaná zároveň.

Kromě každodenního mytí je však pro pleť důležitý také pravidelný přísun živin, a to v podobě obohacujících masek nebo nejrůznějších krémů, sér a olejíčků. Nesmíte zapomínat ani na peelingy, jež odstraňují odumřelou kůži, nebo na pravidelné mazání ochranným krémem, který vaši tvář chrání před sluníčkem.

Pokožka hlavy

Pokožka hlavy je místem, které je velmi důležité pro celkové zdraví a vitalitu vlasů. Musíte ji tedy pravidelně čistit a pečovat o ni. To nejlépe zároveň s mytím vlasů, kdy své hlavě věnujete několikaminutovou masáž, a to jak vrchní části, tak i temene, boků a místa za ušima. Jednou za čas své pokožce také věnujte porci živin v podobě rýžové vody nebo vlasových masek.

Co se týče samotných šamponů, je lepší používat ty, které jsou vyrobeny z přírodních látek a nemají tolik pěnivý efekt. Ten je totiž způsoben celou řadou chemických látek a glycerinů, které vlasy obalují, a tím je oslabují a napomáhají ke ztrátě jejich přirozené pružnosti a vitality. Mohou také dráždit pokožku hlavy, a tím poškozovat samotná vlasová lůžka.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]