Před létem se vás snaží zhubnout celá řada, ale povede se to jen málokomu. Pravděpodobně totiž děláte základní chyby, které celý proces brzdí.
Ať máte důvod k hubnutí jakýkoliv (zdraví, snazší pohyb, vyšší sebevědomí atp.), všichni se orientujete na výsledek. Mnohdy k tomu využíváte internetové návody na drastické redukční diety, které sice přinesou rychlý výsledek, ale také bleskový jojo efekt. Řada z vás je jistě rovněž přesvědčena, že ke snížení tělesné hmotnosti postačí pouhá úprava jídelníčku – ovšem i to je omyl. Přečtěte si, jaké jsou základní „hubnoucí“ chyby a jak se jich vyvarovat.
Bílkoviny se bez fyzické aktivity mění na tuky
Velmi častou radou, napříč snad všemi dietami, je zvýšení množství přijímaných bílkovin. Mnohdy doporučení přichází i se seznamem nejrůznějších receptů s jejich poctivým zastoupením. Ovšem v případě, kdy přijímáte bílkovin více, než vaše tělo zpracuje, začne se glukóza, která je primárně zdrojem energie (a na niž se bílkoviny přeměnily), ukládat do tuků. Zvýšený příjem bílkovin je tedy vhodný zejména pro sportovce. Pokud se mezi ně nepočítáte, vsaďte raději na vyváženou stravu.
Všimli jste si, že lidé, kteří nesportují, jsou často ti, kdo trpí nadváhou a obecně se pohybují pomaleji a těžkopádněji? Snížená fyzická aktivita totiž nepřímo přispívá ke zpomalení metabolismu, v důsledku čehož můžete ztloustnout. Je proto dobré sportovat pravidelně a volit si několik různých druhů cvičení, a to nejen v případě, že se svoji váhu snažíte zredukovat. Střídejte například běh či jízdu na kole se silovým tréninkem či kardio cvičením.
Nízkotučné výrobky vás nespasí
Řada hubnoucích upřednostňuje nízkotučné potraviny s přesvědčením, že jim pomáhají shazovat přebytečné kilogramy. S nadšením kupují vše, na čem je napsáno 0 % tuku, lhostejno, zda se jedná o sýry, jogurty, nápoje atd. V případě mléčných výrobků se jejich „light“ verze dají označit téměř za škodlivé. Mléčné výrobky totiž obsahují řadu minerálů a vitamínů nezbytných pro správné fungování organismu. Ty jsou rozpustné právě v tucích obsažených v plnotučných variantách výrobků.
Skryté nebezpečí číhá i v nápojích, a to nejen v těch sycených a ochucených. Pořádnou kalorickou bombou může být i káva, čaj nebo džus. V případě, že dodržujete rozumný plán hubnutí, který nezahrnuje výše uvedené chyby, upřednostňujte pravidelný pitný režim zahrnující dostatečné množství čisté vody, neslazeného zeleného čaje či bylinných směsí (správně zvolené kombinace dokážou pomoci s trávením i se zadržovanou vodou v těle).
Jezte pravidelně – extrémy nejsou vítány
Další elementární chybou je špatně zvolené množství jídla a nesprávný interval mezi jednotlivými pokrmy. Drastické diety většinou osekají množství konzumovaných potravin na minimum, přičemž vy většinu dne hladovíte. Výsledky se sice brzy dostaví, ale záhy budou následovány učebnicovým jojo efektem. Když hladovíte, tělo si uvědomuje, že strádá, a proto si ihned, jak bude moci, uloží energii (ve formě tuků) do zásoby na „hubené“ časy.
Možná ale děláte jinou dietní chybu – nesnídáte a večeříte těsně před spaním. Obojí je špatně. Snídaně je základem dne, vaše tělo si bere energii potřebnou ke svému fungování právě z ní. A pozdní večeře se akorát uloží ve formě tuků, protože energii z ní získanou jednoduše nestihnete využít. Myslete proto na své zdraví a snídejte a večeřte časně. Vaše tělo vám poděkuje a možná se vám odmění nějakým tím kilem dolů.
Zdroj: Medonet