Do lidského těla se může dostat nezvaný host, kterým je tasemnice. Pokud se člověk nezačne léčit, tasemnice dokáže přežívat v jeho těle i několik let. Více o tomto nezvaném hostovi prozradila Dr. Stacy Sampson.
Mezi parazity, jež způsobují střevní onemocnění, patří i tasemnice. Ta přežívá v těle hostitele a živí se tráveninou. Může dorůstat délky 3 až 10 metrů. Stává se, že lidé mnohdy nepociťují žádné příznaky, které tento parazit vyvolává. Velice často se nakazí z konzumace syrového masa (špatně tepelně zpracovaného). Z jídla se dostanou až do lidského střeva.
Základní informace o tasemnici
Je to dlouhý červ, jenž u dospělých lidí může dosáhnout délky několika metrů. Stačí jí 3 měsíce k tomu, aby vyrostla do délky 10 metrů. U obratlovců se ve střevech přichycují pomocí hlavičky. Lze se setkat se dvěma druhy tasemnic, které jsou přenositelné na člověka.
- Hladké tasemnice se nazývají také tasemnice bezbranné. Přenáší se přes špatně tepelně zpracované hovězí a telecí maso. Přibližně 0,5 % Francouzů je nositelem tohoto typu tasemnice. Jedná se o široce rozšířený druh v centrální a východní Africe.
- Ozbrojené tasemnici se říká také tasemnice vepřová. Člověk se nakazí primárně z vepřového masa. Tento parazit se hojně vyskytuje v Asii, Rusku, východní Evropě a Latinské Americe. Nejméně se vyskytuje v USA. Ve Francii tasemnice vepřová údajně vymizela.
Jak poznat, že máte tasemnici
Pokud se u pacienta při vyšetření nalezne tasemnice, je možné, že ji má již několik let. Z počátku se u lidí nemusí projevovat žádné příznaky. Člověk je pro tasemnici dobrým hostitelem, protože se uživí v jeho střevech. I přesto, že napadený nemusí mít příznaky, může nacházet na spodním prádle kroužky. Tyto kroužky vytváří červ za účelem rozmnožování.
Kroužky / prstence od tasemnice jsou bílé a přibližně dva centimetry dlouhé. Zároveň se pohybují. Najdete je na spodním prádle nebo na prostěradle. Tento parazit může způsobit neprůchodnost střev nebo zánět slepého střeva. Pokud máte podezření na jeho přítomnost, měli byste si zajít co nejdříve na vyšetření.
Nejčastější příznaky
Kromě kroužků na spodním prádle, které produkuje tasemnice, si můžete všimnout i dalších příznaků. Nikdy neberte příznaky na lehkou váhu, protože mohou způsobit komplikované zdravotní potíže. Pravděpodobně si jich všimnete až po delší době, kdy budete pro tohoto parazita hostitelem.
- snížená nebo zvýšená chuť k jídlu
- náhlý úbytek hmotnosti
- svědění v konečníku
- bolest břicha
- nevolnost a zvracení
- zažívací potíže (průjem nebo zácpa)
- únava
- velice vzácně se vyskytuje i vyrážka nebo kopřivka
Kdo je mezihostitel
U tasemnice ozbrojené se člověk občas stane mezihostitelem. To znamená, že přijme vajíčka larev, které jsou přítomné u jiné nakažené osoby. Jestliže jsou vajíčka parazita zkonzumována náhodně, proniknou do krevních cév a usadí se v různých tkáních (svalové, nervové nebo mozkové). V případě usazení v mozkových nervech se jedná o závažný stav, který pacienta může ohrožovat na životě.
Zahájení léčby
Jestliže u vás lékař potvrdí přítomnost tasemnic, předepíše vám antiparazitní lék (odčervovadlo). Ten dokáže usmrtit parazita, který je následně vyloučen z těla ven stolicí. O dva týdny později se může předepsat další lék, aby bylo jisté, že se tasemnice odstranila na 100 %.
Zamezte opakovanému výskytu parazita ve vašem těle. Maso vždy pořádně uvařte / propečte. Důsledně dodržujte hygienu. Pravidelně si myjte ruce a perte ručníky, ložní prádlo a spodní prádlo při vyšší teplotě. Ložní prádlo a ručníky lze i vyvařovat. Důkladnou hygienou zabráníte výskytu červů.
Zdroj: Healthline