Dnes se spousta lidí snaží zhubnout a mít svalnatou či alespoň hubenou postavu. Některé propagované cesty vás však k vysněnému cíli nedovedou, prozrazuje výživová specialistka Franziska Spritzler.
Léto je v plném proudu a lidé, kteří doteď nestihli zhubnout do plavek, se snaží na poslední chvíli dohnat to, na co neměli během roku čas. Někdy to však vede k tomu, že lidé volí rychlé způsoby, jimiž by ještě ztratili pár kil. Dost často jsou tyto metody neefektivní a váhu buď neztratí, nebo se jim okamžitě vrátí zpátky. Měli byste proto volit ověřené způsoby, které mohou být pomalejší, ale spolehlivé a trvalého rázu.
Špatně zvolená či nastavená dieta
Lidský organismus se může mezi různými jednotlivci výrazně lišit, což znamená, že každý bude mít specifické požadavky na stravu. Není proto možné, abyste jen tak vzali něčí jídelníček a bez přemýšlení ho zkopírovali. To, co funguje jiným, bude pro vás naprosto k ničemu. Velmi často se tak stává, že se dostanete do kalorického nadbytu nebo nedostatku, a pak je dieta zcela zbytečná.
Pokud se dostanete do deficitu, ztratí vaše tělo energii a kromě tuku přijdete i o svaly. Organismus spustí nouzový režim, vy se budete neustále cítit unavení a tělo bude spalovat bílkoviny. Při vyšším příjmu kalorií nebudete dostatečně efektivně hubnout a postava se vám nijak nezlepší. Někteří se to pak snaží dohnat omezením potravy, což má však na váš organismus negativní dopad, a nakonec kila přiberete zpátky.
Zbytečně nízký příjem sacharidů
Někteří lidé volí dietu, v níž je minimum cukrů, což by mohlo pomoci. Ovšem sacharidy tělo rozkládá a čerpá z nich energii, jíž byste pak měli málo. Navíc omezíte rozmanitost stravy, což organismus vyhodnotí jako nebezpečí, a namísto hubnutí začne časem ukládat na horší časy. Po pár týdnech, kdy budete rychle shazovat kila, je všechna naberete zpět. Nedostatek sacharidů navíc může způsobit psychické potíže.
Extrémně rychlé metody sportovců
Judisté, vzpěrači či kulturisté otevřeně mluví o praktikách, pomocí nichž jsou schopni během týdne ztratit i 20 kilogramů. Odborníci a zdravotníci však striktně nedoporučují používat jejich metody, jelikož mohou být i zdraví nebezpečné. Jedná se zejména o pití velkého množství kávy, omezení stravy na minimum a intenzivní trénink. Během tohoto procesu se tělo odvodní, aby tekutiny dalších několik týdnů hromadilo.
Tento způsob nejenže není efektivní, jelikož kila opět znovu naberete, ale také není prospěšný pro tělo. Právě výše zmínění sportovci takto svůj organismus po několika letech vrcholového soupeření zcela odrovnají. Týden před závody se zbavují vody a nejedí, aby pak po vážení narychlo doplnili energii. Tento kolotoč je pro tělo skutečně namáhavý a za hezkou postavu do plavek na jeden den určitě nestojí.
Zdroj: Healthline